Stephen Hendry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stephen Hendry
Stephen Hendry
Narodenie13. január 1969 (49 rokov)
(South Queensferry)
PríslušnosťŠkótsko Škótsko
PrezývkaThe Golden Boy
The Maestro
The Ice Man
Pretekáod 1985
Najvyšší ranking1
Aktuálny ranking8
Najvyšší break147 (9x)
Zvíťazil na turnajoch
Bodované turnaje36
Nebodované turnaje32
Majstrovstvá sveta1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1999
Odkazy
Spolupracuj na CommonsStephen Hendry
(multimediálne súbory na commons)

Stephen Hendry, MBE, (* 13. január 1969, South Queensferry, Edinburg, Škótsko) je škótsky profesionálny snookerový hráč, ktorého úspechy ho robia jendým z najúspešnejších športovcov v celej histórii športu. Strávil rekordných osem rokov nepretržite na čele svetových rankingov ako svetová snookerová jednotka, vyhral rekordných sedem Majstrovstiev sveta a ako 21 ročný bol najmladším svetovým šampiónom.

Snookerová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Amatérske roky (1981 – 1985)[upraviť | upraviť zdroj]

Hendry začal hrať snooker v roku 1981 ako 12-ročný. O dva roky neskôr vyhral národný šampionát do 16 rokov.Tiež účinkoval v televíznom turnaji BBC s názvom Pot Black. Ďalší rok vyhral Amatérske Majstrovstvá Škótska a stal sa aj najmladším hráčom, ktorý sa na tento turnaj dostal.V 1985, keď zopakoval víťazstvo na škótkych majstrovstvách, sa stal profesionálom. V 16 rokoch a troch mesiacoch sa stal najmladším profesionálom histórie.

Profesionálna kariéra (1986 – 1988)[upraviť | upraviť zdroj]

V jeho prvej profesionálnej sezóne sa dostal do najlepších 32 na turnaji Mercantile Credit Classic a stal sa aj najlmadším profesiónalnym majstrom Škótska.V ďalšej sezóne tento titul získla opäť a tiež štvrťfinále Majstrovstiev sveta a turnaja Grand Prix a semifinále Mercantile Credit Classic.Hendry a Mike Hallett spolu získali titul na Majstrovstvách sveta dvojíc.V sezóne 1987/88 vyhral svoje prvé bodované turnaje a to Grand Prix a British Open.Získal tiež ďalšie tri turnajové víťazstvá, okrem obhajoby titulov zo Škótskych profesionálnych majstrovstiev a Majstrovstiev sveta dvojíc (s Hallettom), získal aj titul z Australian Masters.Na konci sezóny bol na 4. mieste na svete a stal sa aj Najlepším škótskym športovcom roka. V ďalšom roku vyhral nebodované turnaje New Zeland Masters a jeho prvý titul na turnaji Masters vo Wembley.

Slávne roky (1989 – 1999)[upraviť | upraviť zdroj]

Sezóna 1989 – 1990 bola začiatkom Hendryho času dominancie. V tomto roku vyhral UK Championship, Dubai Classic, Asian Open, škótsky majstrovstvá, Wembley Masters a jeho prvé Majstrovstvá sveta.To ho vynieslo na vrchol svetového rankingu ako 21 ročného.V ďalšej sezóne dosiahol rekord piatich bodovaných turanjov a spompletizoval hetrik z Masters. V 1991/92 Hendry znovu vyhral Majstrovstvá sveta, pridal víťazstvá na Grand Prix aj Welsh Open. Tiež vyhral Masters a dosiahol svoj prvý 147-bodový nábeh na Matchroom League. O rok neskôr znovu vyhral Majstrovstvá sveta a piatykrát Masters.Ďalšiu sezónu opäť pridal titul majstra sveta tesným víťazstvom vo finále nad Jimmym Whitom 18 – 17.

V rokoch 1994/95, potom čo dostal titul MBE, vyhral tri bodované turnajem, medzi nimi pridal ďalšiu korunu svetového šampióna a tiež víťazstvo na UK Chamionship, ktoré obhájil aj ďalšiu sezónu.Jeho cesta úspechov pokračovala aj v ďalšej sezóne 1995/96 s troma víťazstvami v bodovaných turnajoch, vrátane Majstrovstiev sveta, kde vo finále porazil Petera Ebdona 18 – 12 a vyrovnal úspechy Raya Readona a Steva Davisa, nositeľov šiestich koruniek pre majstrov sveta.V 1997 získal druhýkrát titul najlepšieho škótskeho športovca a pridal aj ďalšie tri víťazstvá na bodovaných turnajoch hoci Ken Doherty prerušil jeho šnúru víťazstiev na Majstrovstvách sveta víťazstvom nad Scotom v finále 18 – 12.

Hendryho dominantná pozícia v snookeri upadala keďže v sezóne 1997/98 vyhral iba jeden bodovaný turnaj – Thailand Masters. Tiež stratil postavenie svetovej jednotky prvýkrát od roku 1990 a bol eliminovaný už v prvom kole Majstrovstiev sveta tvrdou prehrou s Whitom 4 – 10. V 98/99 začalo jeho trápenie, keď prehral v prvom kole UK Championship 0 – 9 s nenasadeným Marcusom Cmapbellom.Napriek tomu Hendry nakoniec zdvihol hlavu vyhral posledné dva turnaje sezóny; Scottish Open a dosiahol aj rekordný siedmy titul majstra sveta.Po porazení Ronnieho O´Sullivana v semifinále 17 – 14, v ktorom bolo zahraných trinásť stobodových nábehov, vyhral vo finále 18 – 11 nad neskorším dvojnásobným svetovým šampiónom Markom J. Williamsom. Toto je posledný Hendryho majstrovský titul.Odvtedy vyhral iba päť turnajom no nikdy nevypadol zo svetovej šestnástky.

Súčasnosť (1999-)[upraviť | upraviť zdroj]

V sezóne 1999/2000 získal Hendry jeden titul z bodovaného turnaja, na British Open, kde zahral svoju piatu 147 a prvú vo finále bodovaného turnaja.Pre Hendryho vysoký štandard bola sezóna 2000/01 veľký neúspech, nevyhral v nej žiadny bodovaný turnaj od roku 1988 a bol iba v jednom finále.Vyhral European Open a bol blízko k ôsmemu titulu majstra sveta.Porazil O´Sullivana v semifinále 17 – 13 ale tesne prehral vo finále s Petrom Ebdonom 17 – 18. Welsh Open v 2002/2003 a British Open v 2003/2004 prebehli v jeho réžii a jeho víťazstvo na Malta Cupe je doteraz jeho posledné bodované víťazstvo.V sezóne 2005/2006 znovu získal post svetovej jednotky.V súčasnosti je na ôsmej priečke v svetovom rebríčku.

Rekordy[upraviť | upraviť zdroj]

Do zbierky Hendryho kariérnych rekordov patria: množstvo rankingových titulov, nepretržité víťazstvá na jednom turnaji, najviac turnajových víťazstiev v jednej sezóne, najdlhšia šnúra víťazstiev na bodovaných turnajoch, najviac stobodových nábehov v jednom zápase, najviac stobodvých nábehov zahrných na jednom turnaji, najviac stobodových naábehov v kariére a navyše zarobených peňazí. Tiež drží rekord spoločne s Davisom v počte sezón v svetovej šestnástke (20 sezón). Hendry vyhral 65 profesionálnych titulov (nerátame jeho tri škótske profesionálne tituly) a je na druhom mieste za Stevom Davisom, ktorý vyhral 73 turnajov. Celkovo Hendry vyhral 79 turnajov (68 profesionálnych a 11 amatérskych).

Poslednú, a to 9. stoštyridsať sedmičku zahral na Majstrovstvách sveta vo štrťfinále proti Shaunovi Murphymu. Vyrovnal tým rekord Ronnieho O´Sullivana v celkovom počte 147 (9) a aj v počte skompletizovaných televíznych maximálnych nábehov (8).

Osobný Život[upraviť | upraviť zdroj]

Hendry bol vychovaný v škótskej časti Fife kde navštevoval aj strednú školu. Teraz žije v malom meste Auchterarder s jeho ženou Mandy, ktorú si vzal v roku 1995, a synmi Blainom (* 1996) a Carterom (* 2004). Býva blízko Glenagles čo je golfový resort a tak si tam zlepšuje svoj handicap. Má rád poker a je jeden z mnoha hráčov snookeru, ktorí sa objavili v televíznom turnaji. Má rád U2 a Suede.

Keď sa vracal do Škótska z Thailand Open v septembri 2003, zlomil svoje tágo. Tágo, ktoré mal od štrnástich rokov a stálo ho 40 libier a používal ho pri víťazstve na siedmych majstrovstvách sveta. po útokoch z 11. septembra snookerový hráči žiadali, aby mohli svoje tága nosiť v lietadách so sebou, aby sa im s nimi nič nestalo.

Stephen Hendry bol tiež označený za najlepšieho hráča všetkých čias v knihe Paula Gadsbyho a Luka Williamsa s názvom "Majstri zeleného súkna". Skončil pred takými velikánmi ako sú Joe Davis, Steve Davis, Alex Higgins a Ronnie O´Sullivan, ktorí boli ďalší hráči v prvej päťke tejto knihy.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]