Steve Biko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Steve Biko
juhoafrický bojovník za ľudské práva
Steve Biko
Narodenie18. december 1946
King William's Town
Úmrtie12. september 1977 (30 rokov)
Pretória, JAR
Odkazy
Webstránkaorg.za
CommonsSpolupracuj na Commons Steve Biko

Steve Biko, vlastným menom Stephen Bantu Biko (* 18. december 1946, King William's Town, vtedy Juhoafrická únia – † 12. september 1977, Pretoria) bol juhoafrický bojovník za ľudské práva pôvodného obyvateľstva Afriky.[1]

Základné a stredoškolské vzdelanie nadobudol počas trvania silného apartheidu. Po ukončení rímskokatolíckeho gymnázia začal študovať medicínu na University of Natal, štúdium však nedokončil.[1]

V roku 1968 založil South African Students' Organisation (SASO) a bol zvolený za jej prvého predsedu.[2] Definoval dve úrovne apartheidu. Vonkajšia podrobovala pôvodné obyvateľstvo sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti a vnútorná, ktorá spôsobovala pocit menejcennosti čiernych, následkom čoho sa tak aj začali správať. V marci 1973 siedmim aktivistom organizácie a Bikovi zakázali činnosť. Mali znemožnený verejný prejav, publikovanie, nemohli cestovať a stretávať sa s viac ako jedným človekom, ktorý nebol členom ich rodiny.

Aj napriek zákazu bol Biko naďalej aktívny, niekoľkokrát ho zatkli, ale nebol odsúdený. V roku 1976 ho zatvorili na 101 dní a potom prepustili.

Znova sa dostal do väzenia 18. augusta 1977. 10. septembra bol na policajnom výsluchu a 11. septembra našli Bika zbitého, nahého, bez dokladov pri nemocnici v Pretórii, viac ako tisíc kilometrov od väzenia. Zomrel nasledujúci deň na silné krvácanie do mozgu.

Oficiálne stanovisko polície znelo, že Biko zomrel na následky hladovky, ale súd nariadil vyšetrovanie a v novembri 1977 bolo oznámené, že príčinou jeho smrti bolo ťažké poranenie hlavy, ktoré utrpel na poslednom výsluchu. K obžalobe z vraždy alebo zabitiu napriek tomu nikdy nedošlo.

Dvadsať rokov po Bikovej smrti sa piati bývalí dôstojníci polície priznali, že ho zavraždili.

Biko v umení[upraviť | upraviť zdroj]

Novinár Donald Woods opísal Bikov životný príbeh vo svojej knihe: Steve Biko - hlas humánnosti, ktorá upriamila pozornosť sveta na rasistickú politiku v Južnej Afrike.

Režisér Richard Attenborough natočil v roku 1987 podľa knihy film Volanie slobody (Cry Freedom) v hlavnej úlohe s Denzelom Washingtonom a spevák Peter Gabriel zložil pieseň „Biko“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]