Steven Holl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Steven Holl
americký architekt
Steven Holl v roku 2008 v Múzeu moderného umenia v Helsinkách (Kiasma)
Steven Holl v roku 2008 v Múzeu moderného umenia v Helsinkách (Kiasma)
Dielo
Významné stavbyKiasma, Simmons Hall
Osobné informácie
Narodenie9. december 1947 (71 rokov)
 Bremerton, Washington
Odkazy
Steven Holl na stevenholl.com
Spolupracuj na Commons Steven Holl
(multimediálne súbory na commons)

Steven Holl (* 9. december 1947, Bremerton, Washington, USA) je americký architekt.

Steven Holl študoval na Washingtonskej univerzite v Ríme a na Architectural Association v Londýne (1976). Kariéru začal v Kalifornii a v roku 1976 otvoril vlastnú kanceláriu v New Yorku. Vyučoval na Washingtonskej univerzite, na Syrakúzskej univerzite a od roku 1981 pôsobí na Kolumbijskej univerzite.

Pohľad na Hollovu architektonickú tvorbu[upraviť | upraviť kód]

Hollove stavby odrážajú jeho fascináciu vedeckými fenoménmi a hrou so svetlom a jeho odrazmi. Pomocou týchto elementov vytvára pôsobivé vizuálne zážitky. Jeden z najviac typických aspektov Hollovej predstavy o tom, čím by architektúra dneška mala byť, je fenomén spojeného zážitku. „Napríklad, ak zdvihnete svoju ruku a budete sa pozerať cez zasklené dvere tak, že v nich uvidíte odraz budovy naproti ulice, nepozeráte sa na svoju ruku, nepozeráte sa na sklené dvere a nepozeráte sa na budovu oproti vám.“ Holl ďalej vysvetľuje „To čo zažívate zložením všetkých vrstiev, je práve ten spojený zážitok, ktorým architektúra v konečnom dôsledku je. Cítim, že ak tento obraz odprezentujeme v počítačovej grafike, nedosiahneme podstatu zážitku z architektúry.“[chýba zdroj]

Významné stavby[upraviť | upraviť kód]

Loisium
Simmons Hall, MIT

Nedávne práce[upraviť | upraviť kód]

Rozšírenie Cranbrookovho vedeckého inštitútu (Bloomfield Hills, štát Michigan 1996 – 1999). Steven Holl, nositeľ medaily Alvara Aalta z roku 1998 nedávno dokončil Bellevue Art Museum v Bellevue v štáte Washington a rošírenie Collage of Architecture And Landscape Architecture (University of Minnesota). Tiež pracuje na rozšírení a obnove Nelson Atkins Museum Of Art v Kansas City v Missoury a na Fondation Pinault v Ile Seguin. K ďalším súčasným činnostiam sa radia Knut Hamsun Museum (Kamar, Nórsko), budova umenia a histórie umenia Iowskej univerzity (Iowa City, Iowa) a Fakulta architektúry na Cornellovej univerzite v Ithaca (New York, 2004).

Významné ocenenia[upraviť | upraviť kód]

Francúzska Grande Médaille d’Or (1997), nasledovne medaila Alvara Aalta z roku 1998. V roku 2001 ho magazín Time menoval najlepším americkým architektom. V roku 2002 ho Smithsonian Institution Cooper – Hewitt ocenil cenou National Design Award in Architecture. Taktiež získal cenu Čestný člen kráľovského inštitútu britských architektov (2003). Roku 2007 získal za projekt Školy umenia a dejín umenia univerzity v Iowe ocenenie AIA 2007 Institute Honor Award.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Steven Holl na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

  • Jodidio, P.: Architecture now. Kolín nad Rínom, Taschen 2002.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Steven Holl