Strana kurdských pracujúcich

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka PKK

Strana kurdských pracujúcich (kurdsky: Partiya Karkerên Kurdistan alebo PKK, tiež nazývaná KADEK, Kongra-Gel a KGK) je kurdská militantná organizácia založená v 70. rokoch Abdullahom Öcalanom, ktorý je v súčasnosti v tureckom väzení. Ideológia PKK je založená na revolučnom marxizme-leninizme a kurdskom nacionalizme. Cieľom hnutia je vytvorenie nezávislého, socialistického kurdského štátu na území zahŕňajúcom časť juhovýchodného Turecka, severovýchodného Iraku, severovýchodnej Sýrie a severozápadného Iránu, teda na územiach, kde je kurdské obyvateľstvo väčšinové. Tento cieľ mal byť dosiahnutý umierneným domáhaním sa kultúrnych a politických práv kurdskej populácie v Turecku, no už od svojich začiatkov organizovala PKK proti bezpečnostným silám sabotáže, pasce či násilné nepokoje a v r. 1984 sa transformovala na paramilitantnú organizáciu, založila si vojenské tréningové tábory a začala masívne organizovať násilné akcie, vrátane bombových a samovražedných útokov, vrážd a únosov.

PKK má pomerne veľkú podporu medzi kurdskou populáciou v Turecku a obmedzenú podporu tiež v iných častiach Kurdistanu. Skupina je uvedená ako jedna z 12-tich teroristických skupín aktívnych v Turecku a je tiež na teroristických zoznamoch viacerých iných krajín vrátane USA, NATO a . Turecké zdroje skupinu označujú ako etnickú separatistickú organizáciu, ktorá používa terorizmus a vyhrážky proti civilistom a vojenským cieľom pre dosiahnutie svojich politických cieľov.

Od začiatku ich ozbrojeného boja v roku 1984 zahynulo viac ako 37 000 ľudí, pričom turecké vojenské jednotky zničili asi 8000 kurdských obcí a vytvorili tak 3 až 4 milióny utečencov.