Sviniansky potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sviniansky potok
potok
Zdrojnica Javorie, Považský Inovec
Ústie Svinica, Svinná
Dĺžka 8,5 km
Povodie Bebrava
Rád toku VI.
Hydrologické poradie 4-21-11-149
Číslo recipienta 4-21-11-1124
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Sviniansky potok je potok v južnej časti okresu Trenčín.[1] Je to ľavostranný prítok Svinice, má dĺžku 8,5 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v severnej časti Považského Inovca na juhovýchodnom svahu Javoria (729,1 m n. m.) v nadmorskej výške približne 670 m n. m.

Smer toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu severoseverovýchodným smerom cez Krásnu dolinu, v strednej časti doliny pokračuje východoseverovýchodným smerom, v jej dolnej časti potom východným smerom. Po vstupe do Nitrianskej pahorkatiny tečie najprv juhovýchodným smerom, následne tečie na východ popri obci Trenčianske Jastrabie a pod obcou sa stáča opäť na juhovýchod. Medzi sútokom s Mitickým potokom a ústím do Svinice tečie východojuhovýchodným smerom.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Svinice sa vlieva na území obce Svinná, západoseverozápadne od jej centra, pri osade Ihličie, v nadmorskej výške cca 244 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká katastrálnymi územiami troch obcí:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-10-05]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-10-05]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-10-05]. Dostupné online.