Sylvia Tiryaki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sylvia Tiryaki
slovenská akademička, analytička a politická komentátorka pôsobiaca v Turecku
Rod. menoSylvia Hazuchová
Narodenie24. január 1973 (47 rokov)
Liptovský Mikuláš, Česko-Slovensko
BydliskoIstanbul, Turecko
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

JUDr. Sylvia Tiryaki, PhD. (rodená Hazuchová; * 24. január 1973, Liptovský Mikuláš) je slovenská akademička, analytička a politická komentátorka, pôsobiaca v Turecku.[1][2]

Vyštudovala právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. v roku 1996, JUDr. v roku 2000) a v roku 2013 obhájila titul PhD. v odbore Európske štúdiá a politiky na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK.[1][3][4] Spolu so svojím dlhoročným kolegom Mensurom Akgünom založila v roku 2009 na tureckej univerzite Istanbul Kültür Universitesi výskumný inštitút GPoT Center, doslovne „Centrum pre globálne politické trendy“, kde zastáva funkciu zástupkyne riaditeľa. Popri tom prednáša medzinárodné právo, filozofiu, ľudské práva a históriu politického myslenia na Fakulte ekonomických a administratívnych vied na Istanbul Kültür Universitesi.[1]

Sylvia Tiryaki sa stala aktívnym členom občianskej spoločnosti, keď začala pracovať ako projektový manažér v Tureckej nadácii ekonomických a sociálnych štúdií (TESEV) so sídlom v Istanbule. V rámci svojho pôsobenia v TESEVe medzi iným vypracovala aj právnu analýzu Annanovho plánu pre zjednotenie Cypru, o ktorom hlasovali grécki a tureckí Cyperčania v referende v roku 2004.

Pravidelne publikovala stĺpčeky zaoberajúce sa rôznymi témami z oblasti medzinárodných politík v tureckom denníku Turkish Daily News. Príležitostne píše analýzy a komentáre pre domáce ako i zahraničné žurnály a zúčastňuje sa medzinárodných konferencií po celom svete.

V rámci širokej oblasti medzinárodných vzťahov sa špecializuje predovšetkým na nasledovné regióny: Cyprus, Blízky východ, Európska únia, Arménsko, Izrael-Palestína a turecká zahraničná politika.

Publikácie v anglickom jazyku[upraviť | upraviť kód]

 • Finding Common Grounds – Rediscovering the Common Narrative of Turkey and Europe. Bratislava: RC SFPA, 2009. (Editovaná kniha)
 • A Promise to Keep: Time to end the international isolation of the Turkish Cypriots. Istanbul: TESEV Publications, June 2008. (Editovaná kniha)
 • EU Accession Prospects for Turkey and Ukraine: Debates in New Member States. Warsaw: Institute of Public Affairs, 2006. (Editovaná kniha)
 • Quo Vadis Cyprus?. Istanbul: TESEV Publications, April 2005. (Editovaná kniha)
 • Freedom Flotila: Before and Aftermath in Middle East Observer. Anhens: Security and Defence Analysis Institute, Vol. 1, issue 3, August 2010.
 • Ending the Isolation of Turkish Cypriots in Insight Turkey. Istanbul: SETA Foundation, Vol. 12, No. 1/2010, February 2010.
 • European Identity 2006 in International Issues & Slovak Foreign Policy Affairs. Bratislava: RC SFPA, Vol. 1, 2006.
 • The Annan Plan: A Missed Opportunity. World Security Network, 14 May, 2004.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. a b c TIRYAKI, Sylvia. Curriculum Vitae [online]. T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi, 2014, [cit. 2017-01-22]. Dostupné online.
 2. Kto je Sylvia Tiryaki. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2008-11-04. Dostupné online [cit. 2017-01-22]. ISSN 1336-1996.
 3. Sylvia Hazuchová In: Osoby, ktoré získali titul na UK [online]. Bratislava : Univerzita Komenského, [cit. 2019-02-15]. Dostupné online.
 4. Sylvia Tiryaki In: Osoby, ktoré získali titul na UK [online]. Bratislava : Univerzita Komenského, [cit. 2019-02-15]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sylvia Tiryaki na anglickej Wikipédii.