Tábor (vrch)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tábor
(הַר תָּבוֹר)
vrch
Pohľad na vrch Tábor
Štát Izrael Izrael
Región Dolná Galilea
Nadmorská výška 575 m n. m.
Súradnice 32°41′14″S 35°23′25″V / 32,68722°S 35,39028°V / 32.68722; 35.39028
Najľahší výstup po ceste z osady Daburija
Poloha v Izraeli
Poloha v Izraeli
Wikimedia Commons: Mount Tabor
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Tábor alebo Vrch Tábor alebo (jazykovo nevhodne) Hora Tábor (hebr. הר תבור‎ (Har Tavor), arab. جبل الطور‎) je vrch v oblasti Galilea, na východnej hranici Jezraelského údolia, 17 km západne od Galilejského jazera a dosahuje výšku 575 m n. m..

Okolie a prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Tábor je izolovaný vrch, na západnej strane s ním susedí vrch Har Dvora. Južne od vrchu preteká rieka Nachal Tavor, ktorá odvodňuje oblasť do rieky Jordán.

Pod vrchom Tábor vedie komunikácia číslo 65, spájajúca Chaderu a Kirjat Šmonu, z ktorej vedú na vrch dve cesty. Prvá cez obec Daburija a Šibli-Umm al-Ganam a druhá cez Iksal. Pre turistov sa využívajú taxíky, ktoré vyvážajú pútnikov na vrchol hory.

Tábor v Biblii[upraviť | upraviť zdroj]

Premenenie Pána, ikona jaroslavľskej školy (ca. 1516)

Vrch Tábor sa prvýkrát spomína v Biblii v knihe Jozue ako hranica medzi tromi kmeňmi - Zebulun, Issachar a Naftali. Spomína sa aj v Knihe sudcov v časti o prorokyni Debore, ktorá prikázala izraelskému vodcovi Barakovi: „Pán, Izraelov Boh, ti rozkazuje: Choď, tiahni na vrch Tábor a vezmi so sebou desaťtisíc mužov z Neftaliho synov a zo Zabulonových synov!" a Barak potom z vrchu porazil kanaánske vojsko.

Podľa kresťanskej tradície sa na vrchu Tábor udialo Premenenie Pána, ktoré popisuje Nový zákon. V priebehu Premeny sa Ježiš rozprával s Mojžišom a Eliášom, ktorý predpovedal jeho smrť. Na pamiatku tejto udalosti bol neskôr na hore postavený kostol Premenenia Pána, pravoslávny monastier a rímskokatolícky františkánsky kláštor.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tábor (hora v Galileji) na českej Wikipédii.