Preskočiť na obsah

Kniha Jozue

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kniha Jozue[pozn 1]/Jozuova/Józuova[pozn 2]/Jošuova alebo Jozue/Jozua[pozn 3]/Jošua/Iosua (skratka Joz) je jednou z tzv. historických kníh Starého zákona. V kánonocho nasleduje po piatich Mojžišových knihách (Tóra). Nazvaná je podľa jej hlavnej postavy, vodcu izraelského národa Jozueho.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa knihy bol Jozue syn Núnov nástupcom izraelského vodcu Mojžiša[1] a vojvodcom Izraelitov pri obsadzovaní Kanaánu - zasľúbenej zeme. Bol jeden z dvanástich izraelských kniežat, ktorých Mojžiš poslal na výzvedy do prisľúbenej zeme, a iba on a Kálef doniesli priaznivú správu.[2] Jozue bol vojvodcom v prvej vojne Izraelitov po vyjdení z Egypta proti Amalekitom, v ktorej zvíťazili.[3]

Kniha Jozue opisuje dobývanie Kanaánu Izraelitmi a rozdelenie zeme medzi nich. V skutočnosti tento proces prebiehal viacero storočí mierovou aj vojenskou cestou, ale v knihe Jozue sa zobrazuje ako sled vojenských akcií: Prisľúbená zem nebola zemou nikoho. Keď prišli Izraeliti (kniha Jozue), sídlili tu pôvodné prevažne semitské kmene (Kanaánci), a v blízkosti Stredozemného mora aj výbojní Filištínci a museli proti nim bojovať. Izraelitov pritom viedol Jozue. Rieku Jordán prešli na Boží príkaz suchou nohou. Kanaánci, boli silnými bojovníkmi.

Prvým z najsilnejšie opevnených miest bolo starobylé mesto Jericho s mohutnými hradbami. Podľa knihy Jozue[4][5] mesto padlo bez boja. Izraeliti mesto počas šiestich dní raz za deň obišli, na siedmy deň sedemkrát a za sprievodu trúb a kriku ľudí sa hradby Jericha zrútili. Izraeliti vpadli do mesta, obyvateľov až na Rachab s jej rodinou vyhubili a mesto úplne zničili.

S Božou pomocou Jozue vybojoval mnohé boje a dobyl ďalšie mestá, nap. Haj, Gibeon. Porazil 31 kráľov a zaujal takmer celú zem Kanaán. Časť Kanaáncov ostala obývať horské oblasti. Neskôr zem rozdelil podľa Božieho nariadenia medzi 12 izraelských kmeňov. Zomrel vo veku 110 rokov.

Kniha pozostáva približne z týchto častí:

 • rozprávanie, (Jozue, kap. 2-11), z toho kap. 6 opisuje dobytie Jericha: vzniklo na konci doby kráľovskej spojením jednotlivých príbehov
 • opisy hraníc rozdelenej krajiny a zoznamy miest, (Jozue, kap. 13-21): vznikli v rôznych obdobiach dejín Izraela až po obdobie kráľa Josiáša.

Tak ako pri vyslobodení z Egypta aj pri zaujatí Kanaánu sa vyzdvihuje to ako Jahve pôsobí pri živote národa.

Vzhľadom na hebrejskú podobu mena Jozue (yehošua) a Ježiš (yešua) tak to viedlo k ich porovnávaniu. Ako Jozue voviedol ľud do Kanaánu tak Ježiš doviedol ľudí do Božieho kráľovstva.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Názov Kniha Jozue je používaný v slovenskom rímskokatolíckom vydaní.
 2. Názov Kniha Józuova je používaný v slovenskom evanjelickom vydaní.
 3. Názov Jozua je používaný v slovenskom ekumenickom vydaní.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. 5. Mojžišova 31:14, 23
 2. 3. Mojžišova 13:16, 17
 3. 2. Mojžišova 17:8-16
 4. k. Jozue 6:13
 5. 4. Mojžišova 13

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kniha Jozue

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]