Kniha Rút

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kniha Rút[pozn 1] alebo Rút[pozn 2] (skratka Rút alebo Rut) je jednou z kníh Starého zákona (časti Biblie).

Zaradenie[upraviť | upraviť zdroj]

Táto kniha je jedna z mála kníh Biblie, ktoré majú dvojité zaradenie. Radí sa k historickým knihám za knihu Sudcov a niekedy sa tiež sa radí k Ketuvim.[1] V knihe sa silno prejavuje zámer poskytnutia poučenia pomocou poukázania na konanie vzorových postáv.[2]

Knihu Židia čítali na sviatok Týždňov.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Kniha obsahuje špeciálne príbeh matky Noemi, jej nevlastnej dcéry Rút a Rútinho manžela Booza (Boáza). Elímelech z Júdovho kmeňa utiekol spolu s manželkou Noemi pred hladom do Moabu. Jeho synovia sa tu oženili. Po smrti muža a synov sa Noémi vrátila do Betlehema, jedna z jej neviest ju odprevadila a ostala s ňou. Keď Rút zbierala na poli klasy na obživu zapáčila sa majiteľovi poľa, Boozovi. Keďže Booz bol Elímelechov príbuzný, vzal si Rút (povinnosť levirátneho manželstva). Narodilo sa im dieťa, ktoré podľa rodokmeňa uvedeného na konci knihy je pradedom kráľa Dávida.

Dozvedáme sa teda, že Dávid je pravnukom Rút a Booza. Autor tu vlastne humoristicky podal, že významný kráľ Dávid je vlastne potomok cudzinky - Moabitky.

Kniha chce ukázať, že Boh požehnáva aj pohanku, ktorá sa priznáva k židovskej viere. V Matúšovom evanjeliu sa Rút z tejto knihy spomína v rodokmeni Ježiša.[pozn 3]

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje viacero názorov, čo bolo zámerom knihy Rút[3]:

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názov Kniha Rút je používaný v slovenskom rímskokatolíckom vydaní, ako skratka sa tam uvádza Rút.
  2. Názov Rút je používaný v slovenskom evanjelickom a ekumenickom vydaní, ako skratka sa v evanjelickom vydaní uvádza Rut a v ekumenickom Rút.
  3. porov. Mt 1,5n

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DILLARD, Raymond B; LONGMAN, Tremper. Úvod do Starého zákona. Preklad Vilém D. Schneeberger, Pavel Jartym, Pavel Štička. 1. vyd. Praha : Návrat domů, 2003. 450 s. ISBN 80-7255-078-0. S. 119.
  2. RENDTORFF, Rolf. Hebrejská bible a dějiny : úvod do starozákonní literatury. Preklad Jiří Hoblík. Vyd. 1. Praha : Vyšehrad, 1996. 376 s. ISBN 80-7021-190-3. S. 321.
  3. RÚT, KNIHA. In: Nový biblický slovník. Ed. J. D. Douglas; preklad Alena Koželuhová, et al. 2. vyd. Praha : Návrat domů, ©2009. 1243 s. ISBN 978-80-7255-193-4. S. 883.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kniha Rút

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]