Tót

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Tót (staršie písanie aj tóth; mn. číslo tótok) je pôvodne maďarské označenie pre autochtónnych Slovanov Uhorska, teda v tom čase de-facto ekvivalent slova (uhorský) Sloven (Slováci, Slavónci-Chorváti, čiastočne Slovinci) a latinského (uhorskí) Sclavi, neskôr v novoveku sa takto označovali prevažne (ale nie výlučne) Slováci, od 2. tretiny 19. storočia už len Slováci.

Ján Stanislav uvádza:„Pri strednom Dunaji žili tie slovienske zväzy kmeňov a potom národností, ktoré Maďari nazývali menom Tót (z indeourópskeho tauta - národ, ľud). Týmto menom sa volali predkovia Slovákov, časť Chorvátov a Slovinci. Ostatných Slovanov Maďari volali inakšie“.[1]

Od začiatku 20. storočia sa označenie tót dostalo do úzadia a dnes má pejoratívny význam.

Slovo tót sa zachovalo v pomenovaní viacerých maďarských obcí, zo súčasných napr. Tótkomlós, Tótszentgyörgy, Tótszentmárton, Tótszerdahely, Tótújfalu a Tótvázsony a najmä ako jedno z najčastejších maďarských priezvisk Tóth.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. STANISLAV, Ján. Starosloviensky jazyk 1: Veľká Morava a Panónia. Kultúrny jazyk a písomníctvo. Konštantín Filozof, Metod a Kliment sloviensky. Fonetika. 1. vyd. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1978. 371 s. S. 46.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]