TIROS-1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TIROS-1
PrevádzkovateľNASA - GSFC
VýrobcaRCA
Typ misie meteorologická družica
Dátum štartu1. apríl 1960, 11:45:00 UTC
KozmodrómCape Canaveral
Nosná raketaThor Able 2
Zánik~2010
COSPAR ID(β2) 1960-002B (β2)
Kat. číslo29
Hmotnosť120 kg

TIROS-1 bola prvá úspešne prevádzkovaná meteorologická družica a prvá družica z programu TIROS (Television Infrared Observation Satellite). Družica bola vynesená raketou Thor Able 1. apríla 1960 z mysu Canaveral na Floride.

Bola zostrojená na otestovanie nových experimentálnych techník založených na zázname pozorovaných oblačných štruktúr z obežnej dráhy. Družica niesla dve televízne kamery spolu s dvoma záznamovými magnetickými páskami, na ktorých sa zosnímané dáta uchovávali v dobe, keď družica bola z dosahu prenosových pozemných staníc. Jedna kamera bola s vysokým rozlíšením. Energiu zabezpečovali batérie dobíjané 9 200 solárnymi batériami.

Družica mala priemer 106 centimetrov a 48 centimetrov na výšku, vážila 120 kilogramov. Bola tvorená hliníkovou zliatinou a nehrdzavejúcou oceľou. Mala tri páry rakiet na tuhé palivo slúžiacich na otáčanie. Na vysielanie a prenos slúžili antény pripevnené na bázu a na horný okraj družice.

Družice bola stabilizovaná proti rotácii a nebola viazaná pri svojom obehu na povrch Zeme, teda televízne kamery mohli povrch Zeme snímať iba v dobe, keď k nemu boli natočené.

Napriek tomu, družica pracovala iba 78 dní, je považovaná za veľmi úspešnú, lebo dokázala užitočnosť družíc pre prácu meteorológov. Počas misie bolo nasnímaných tisícky obrázkov oblačných textúr atmosféry Zeme a zachytený ich charakteristický chod.

Prevádkovatelia: NASA, US ARMY Signal Research and Development Lab, RCA, US Weather Bureau, US Naval Photographic Interpretation Center

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]