Meteorologická družica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Meteorologická družica je umelé kozmické teleso, ktoré slúži na získavanie dát o stave atmosféry Zeme, na zber a prenos dát z bójí a iných málo dostupných miest.

Meteorologické družice sa rozdeľujú na experimentálne a operatívne. Meteorologické experimentálne družice slúžia na výskum atmosféry, overovanie teórií a predpokladov. Meteorologické operatívne družice sú určené na stále získavanie dát pre potreby predpovede počasia.

Za prvú meteorologickú družicu sa pokladá družica Vanguard 2, ktorá bola vypustená 17. februára 1959.

Za prvú úspešnú meteorologickú družicu sa pokladá TIROS-1, napriek tomu, že družica pracovala iba 78 dní, poskytla omnoho viac dát ako Vanguard 2. TIROS-1 je predchodcom dnešných moderných družíc.

Meteorologické družice sa tiež delia podľa typu dráh na družice polárne a geostacionárne. Medzi polárne družice v súčasnosti patria družice NOAA POES a v budúcnosti sa k nim pridajú družice EUMETSATU. Geostacionárne meteorologické družice sú GOES (GOES-west a GOES-east) – prevádzkované NASANOAA, METEOSAT – prevádzkované EUMETSATOM, GOMS – prevádzkované Ruskom, MTSAT – prevádzkované Japonskom, FY – prevádzkované Čínou a INSAT – prevádzkované Indiou.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]