Blizard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlak zastavený v závejoch počas blizardu v Južnej Minnesote, 29. marec 1881

Blizard je druh silného a studeného vetra sprevádzaného silným snežením, najmä v Severnej Amerike, ale zvyknú sa vyskytovať aj v Strednej Európe.[chýba zdroj] Blizardy vznikajú, keď sa systém vysokého tlaku dostane do styku s oblasťou nízkeho tlaku, následne dochádza k advekcii vzduchových hmôt z oblasti vysokého do nízkeho tlaku. Termín blizard sa niekedy nesprávne používa na označenie všetkých veľkých snežných búrok, z ktorých však mnohé nespĺňajú kritériá blizardu.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Severná Amerika[upraviť | upraviť zdroj]

V Severnej Amerike vzniká tým, keď teplý vzduch prúdi smerom z Mexického zálivu do vnútrozemia. Keď sa tento vzduch stretne s oblačnosťou a studeným vzduchom z Kanadských prérií, tak sa táto oblačnosť začne otáčať do proti smeru hodinových ručičiek. Vtedy je blizard na svete.

Stredná Európa[upraviť | upraviť zdroj]

V poslednej dobe dôsledkom veľkých výkyvov teplôt sa začínajú blizardy vyskytovať aj v Európe. Ale nie v takom množstve. Vznikajú skoro na rovnaký princíp ako v Severnej Amerike.

Vzniká vtedy, keď smerom z Ruska a Ukrajiny prúdi do Strednej Európy studený a suchý arktický vzduch. Následne vzniká tlaková výš. Často sa stáva, že sa tento vzduch stretne s vlhkým vzduchom z Atlantiku. Prúdy z Atlantiku so sebou často prinášajú aj oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Keď sa tieto prúdy stretnú, tiež sa začnú točiť do proti smeru hodinových ručičiek. Veľa krát sú tieto blizardy sprevádzané len hustým snežením. Silný vietor sa vyskytuje ojedinele.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Blizard