Talianska kuchyňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zľava zhora v smere hodinových ručičiek; niektoré z najobľúbenejších talianskych jedál: pizza (Margherita), cestoviny (carbonara), espresso a gelato
Lazane s ragú

Talianska kuchyňa je národná kuchyňa Talianska, ktorou sa inšpirovalo mnoho daľších. Využíva rôzne druhy mäsa a rýb, zeleninu (uvarenú na mnoho spôsobov) a cestoviny. Talianska kuchyňa je ďalej známa pestrým výberom plniek, zmrzliny, dezertov. Vo svete sú rozšírené rôzne druhy talianskych syrov a medzi najznámejšie talianske jedlá patrí pizza. Podľa využitia miestnych poľnohospodárskych plodín sa delí na tri druhy: severnú, strednú a južnú.

Rovnako ako kuchyňa iných stredomorských krajín je veľmi bohatá a pestrá vďaka rôznym kultúrnym a národným vplyvom (Kelti, Gréci, Etruskovia, Rimania, Arabi, Normani, Rakúšania, Španieli, a ďalší).

Cestoviny alebo pasta[upraviť | upraviť zdroj]

Talianska kuchyňa používa viac ako 400 druhov cestovín, ktoré sú známe svojou kvalitou a obľubou; napr. ako nám známe špagety, tortellini a raviolli.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Italská kuchyně na českej Wikipédii. Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cucina italiana na talianskej Wikipédii.