Lucius Tarquinius Superbus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Tarquinius Superbus)
Tarquinius Superbus

Lucius Tarquinius Superbus, po slov. Tarquinius/Tarkvínius Spupný, bol podľa legiend v rokoch 534 pred Kr. – 510/509 pred Kr. tretí a posledný etruský kráľ Ríma.

Svojho svokra, Servia Tullia, vraj dal zavraždiť, aby získal trón.

Bol to pyšný, spurný, odpor vzbudzujúci panovník, ktorý nastolil krutovládu. V meste Rím rozšíril Jupiterov chrám, Circus Maximus a odvodňovacie kanály. Dobyl Gabii. Uzavrel zmluvu s Latinmi, spojenectvo s Hernikami a bojoval s Volskami (Suessa Pometia bolo dobyté) a so Sabinmi. Za jeho vlády vypukla vojna s Ardeou.

Keďže zneužíval svoje postavenie voči obyvateľom Ríma a nútil ich pracovať na výstavbe verejných budov, využili Rimania vojnu so susedným kmeňom a jeho rodinu roku 510/509 pred Kr. vyhnali z Ríma, čím sa v Ríme skončila doba kráľovstva, doba Etruskov a začalo sa obdobie republiky (res publica = vec verejná). Rimania vyhlásili kráľovský titul (rex) za prekliaty a už nikdy ho nepoužili. Niektorí neskorší panovníci sa za kráľa vyhlásiť chceli, ale boli čoskoro zavraždení. Patril medzi nich aj Cézar, ale pre vzbury ľudu od toho upustil.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]Lucius Tarquinius Superbus
Vladárske tituly
Predchodca
Servius Tullius
kráľ
cca 534 pred Kr. – cca 510 pred Kr.
Nástupca
posledný kráľ Ríma