Tchien-an-men kuang-čchang

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Námestie Tchien-an-men

Tchien-an-men kuang-čchang (iné názvy: Námestie Tchien-an-men, Tchien-an-men, Námestie nebeského pokoja, Námestie nebeského mieru; čín. 天安門廣/天安门广场 – Tchien-an-men kuang-čchang – pchin-jin: Tiān'ānmén Guǎngchǎng = doslova „(Veľké) námestie Brány nebeského pokoja“) je námestie v Pekingu pred Bránou nebeského pokoja.

Je to tretie najväčšie námestie na svete, má rozmery 880x500 metrov a rozlohu 440 000  alebo 0,44 km², čo zodpovedá rozlohe Vatikánu.

Námestie brány nebeského pokoja sa stalo dejiskom dôležitých politických udalostí, ako napríklad vyhlásenie Čínskej ľudovej republiky vodcom Mao Ce-tungom 1. októbra 1949, či masové manifestácie počas tzv. Kultúrnej revolúcie. Prebehlo na ňom aj mnoho demonštrácií; predovšetkým Hnutie štvrtého mája v roku 1919, protesty po smrti Čou En-laja v roku 1976.

V apríli roku 1989 sa na námestí zišli stovky študentov, ktorí sa búrili proti byrokracii a korupcii vo verejnej sfére a žiadali dialóg s vládou. Po tom, čo sa k študentom pridali i občania a počet protestujúcich stúpol na tisícky, komunistická moc vyhlásila 20. mája stanné právo a povolaná čínska armáda demonštrantov 3. – 4. júna rozohnala tankmi a streľbou ostrými nábojmi. Počas masakry na Námestí brány nebeského pokoja zahynulo podľa Čínskeho Červeného kríža 2 000 – 3 000 ľudí.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]