Tempeh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
čerstvý tempeh na trhu v Jakarte, Indonézia

Tempeh je sójový výrobok, ktorý sa vyrába kultivovaním a kvasením celých sójových bôbov. Uvarené bôby sú naložené do kultúry Rhizopus oligosporus alebo Aspergillus oryzae[1] a tá nimi prerastie, spojí ich a vytvorí tvrdú konzistenciu bielej farby. Táto pleseň zaručuje obsah vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pri vegánskej diéte, pretože ako jediný je čisto živočíšneho (v podstate bakteriálneho) pôvodu a nedá sa nahradiť rastlinnými náhradami. Preto sa v jedlách používa ako náhrada mäsa.

Tempeh je pôvodom z Indonézie[1] a rozšírený je v celej juhovýchodnej Ázií niekedy je označovaný ako „Indonézske mäso“. Je dobre stráviteľný, pripravuje sa na rôzne spôsoby a nevyžaduje si dlhú tepelnú úpravu. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, vlákniny a proteínov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b A Starzyńska-Janiszewska, B Stodolak, R Duliński, and B Mickowska: The influence of inoculum composition on selected bioactive and nutritional parameters of grass pea tempeh obtained by mixed-culture fermentation with Rhizopus oligosporus and Aspergillus oryzae strains Food Science and Technology International April 2012 18: 113-122, first published on March 13, 2012 doi:10.1177/1082013211414771

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]