Templetonova cena

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Templetonova cena celým názvom Templetonova cena za pokrok vo výskume a objavy týkajúce sa duchovných skutočností je cena, ktorú od roku 1973 každoročne udeľuje Templetonova nadácia so sídlom v New Yorku.

Zakladateľom ceny je sir John Templeton, filantrop, podnikateľ a investičný bankár, ktorého cieľom bolo investovať do výskumu „duchovných skutočností“ aspoň časť prostriedkov, ktoré sa úspešne vložili v posledných storočiach do výskumu v lekárstve, doprave, poľnohospodárstve, alebo v kozmológii a informatike. Cena má vyššiu finančnú hodnotu ako Nobelove ceny, v súčasnosti dostávajú jej laureáti ekvivalent 1,5 miliónov dolárov v librách šterlingov. Toto vyznamenanie niekedy nazývajú "Nobelova cena náboženstva".

Cenu môže získať žijúca osobnosť, ktorá sa počas svojho života alebo v uplynulom roku zaslúžila o pokrok v chápaní duchovných skutočností. Porotu, ktorá o udelení ceny rozhoduje, tvoria predstavitelia deviatich náboženstiev.

Prvý raz bola cena udelená roku 1973, kedy ju získala Matka Tereza.

Ocenení[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Letošní Templetonovu cenu získala bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová [online]. Radio Wave, 2021-05-21, [cit. 2022-04-11]. Dostupné online. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]