Roger Louis Schütz-Marsauche

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Brat Roger, 1991

Brat Roger Louis Schütz-Marsauche (* 12. máj 1915, Provence, Švajčiarsko – † 16. august 2005) známy aj pod menom Frère Roger (franc. Frère znamená brat) bol zakladateľ a predstavený ekumenickej Komunity z Taizé.

Narodil sa v protestantskej rodine Charlesovi Schützovi a Amélie Marsauchovej ako deviate dieťa. V roku 1931 prekonal ťažkú tuberkulózu a v 1936 začína študovať teológiu v Lausanne, neskôr v Štrasburgu. V 1939 sa stáva predstavený miestneho študenského spolku kde zaviedol pravidelné stretávanie, rozhovory a rozjímania v ústraní.

20. augusta 1940 prichádza po prvýkrát do dedinky Taizé v Burgundsku, kde neskôr založí komunitu Taizé. Tu si kúpil starý dom a pomáhal politický m utečencom, najmä židom. O dva roky pre svoju prácu nútene opúšťa Taizé a dva roky žije v Ženeve, kde sa pripojili k nemu prví traja bratia. V roku 1944 sa Roger a spoločníci vracajú do Taizé.

V roku 1949 zložilo sľuby prvých sedem bratov, v tom istom roku na odporúčanie kardinála Gerliera cestuje na audienciu k pápežovi Piovi XII. Od roku 1951 brat Roger so svojími spoločníkmi odchádzajú na rôzne miesta mimo Taizé na miesta veľkej chudoby alebo rozkolov: po prevrate v Čile, počas a po páde komunizmu v Prahe, počas vojny v Libanone, v Kalkate, Afrike, Bulharsku, Poľsku, vo Východnom Nemecku.

V roku 1953 predstavuje knihu pravidlá Taizé v ktorej predkladá základy komunity.

V roku 1958 sa stretáva s pápežom Jánom XXIII., po tomto stretnutí sa brat Roger stretával s pápežmi minimálne raz ročne. V roku 1960 po prvýkrát pozýva na trojdňové stretnutie katolíckych biskupov a protestantských pastorov. Je to prvé stretnutie tohto druhu od 16 storočia.

V roku 1962 je pozvaný ako pozorovateľ na Druhý vatikánsky koncil.

V roku 1976 prichádza do Taize Matka Tereza z Kalkaty a stretáva sa so spoločenstvom mladých s bratom Rogerom.

V roku 1981 je brat Roger v Prahe. Má zakázané verejne hovoriť. Stretol sa s kardinálom Františkom Tomáškom a s pastorom Alfredom Kocábom a tajne sa stretáva s biskupom Karlom Otčenáškom. V roku 1988 tajne vstupuje na komunistickú pôdu ČSSR.

V roku 1985 prednáša Generálnemu tajomníkovi OSN Javierovi Pérezovi de Cuellar návrhy mladých ako OSN môže stavať dôveru medzi národmi.

V roku 1986 pápež Ján Pavol II. prichádza do komunity v Taizé.

Naposledy na verejnosti hovorí v roku 2004 v Lisabone na XXV. Európskom stretnutí mladých.

16. augusta 2005 bol počas večernej modlitby v Taizé, v prítomnosti tisícov mladých ľudí (približne 2500), dobodaný na smrť. Zavraždila ho Luminiţa Roxandra Solcan, 36-ročná duševne narušená Rumunka. V súčasnej dobe má spoločenstvo asi 100 bratov, tak katolíckej cirkvi, ako aj rôznych evanjelických cirkví z viac ako 25-tich národov.

Brat Roger bol celosvetovo uznávanou autoritou v ekumenickom hnutí.

Komunita z Taizé sa venuje praktickému ekumenizmu hlavne medzi mladými kresťanmi. V Taizé vznikol nový spôsob spolužitia ľudí rôznych vyznaní. Každoročne putujú do Taizé státisíce mladých ľudí z celej Európy.

Za svoje „dielo zmierenia“ dostal Schütz okrem iného Templetonovu cenu (1974), medzinárodnú Cenu Karla Veľkého (1989), Cenu UNESCO za výchovu k mieru (1988), mierovú Cenu „Friedenspreis des Deutschen Buchhandels“, Cenu Roberta Schumana za prínos k budovaniu Európy (1992).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]