Cena Karola Veľkého

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Radnica mesta Aachen.
Nositeľ Ceny Karla Veľkého za rok 2000 Bill Clinton, spolu s ním tiež predošlí nositelia Juan Carlos I., Václav Havel a Simone Veilová.

Cena Karola Veľkého (nemecky Karlspreis), od roku 1988 oficiálne Internationaler Karlspreis zu Aachen (Medzinárodná cena Karola Veľkého z Aachenu) je prestížne európske ocenenie. Udeľuje ju (takmer) každoročne od roku 1950 nemecké mesto Aachen osobnostiam, ktoré sa podieľali na presadzovaní myšlienok a ideálov, na ktorých bolo ocenenie založené. Cena pripomína Karola Veľkého, vládcu Franskej ríše a zakladateľa neskoršej Svätej ríše rímskej, ktorý v Aachene (historicky v Cáchách) sídlil a je pochovaný v tamojšej katedrále. Cena je tradične udeľovaná pri slávnostnom ceremoniáli vo sviatok Nanebovstúpenia Krista na radnici mesta Aachen.

Zakladateľské myšlienky[upraviť | upraviť zdroj]

19. decembra 1949 predložil zakladateľ čitateľského spolku „Corona Legentium Aquensis“ Kurt Pfeiffer návrh udeľovať novú cenu: „Je nám cťou predniesť návrh každoročného udeľovania medzinárodného ocenenia za najvýznamnejší prínos k rozvoju porozumenia v západnej Európe, činnosť pre spoločenstvo, službu v záujme ľudstva a mieru vo svete. Pritom môže ísť o zásluhy v oblasti literatúry, vedy, ekonómie alebo politické úsilie.“

Sponzor ceny, mesto Aachen, sa priamo odvoláva na Karola Veľkého ako na „zakladateľa západnej kultúry“ a prehlasuje, že počas jeho vlády bol Aachen duchovným a politickým centrom dnešnej západnej Európy.

Zoznam laureátov [1][upraviť | upraviť zdroj]

Cena Karola Veľkého pre mladých Európanov[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2008 je toto ocenenie udeľované mladým ľuďom do 30 rokov, ktorí vytvárajú dobrovoľnícke projekty podporujúce myšlienky európskej spolupatričnosti a vzájomného pochopenia v praxi.[3] Národné kolá tejto ceny prebiehajú v každej krajine Európskej únie, víťazi z každého štátu sú pozvaní na slávnostné vyhlásenie do Aachenu. Cena je udeľovaná Európskym parlamentom a Nadáciou pre Medzinárodnú cenu Karola Veľkého v Aachene.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Laureates [online]. karlspreis.de, [cit. 2022-05-26]. Dostupné online.
  2. Charlemagne Prize 2022 [online]. karlspreis.de, [cit. 2022-05-26]. Dostupné online.
  3. Európska cena Karola Veľkého pre mládež 2018 [online]. Rada mládeže Slovenska, 2017-11-27, [cit. 2018-09-27]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]