Nanebovstúpenie Krista

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nanebovstúpenie Krista
Christi Himmelfahrt od Gebharda Fugela
Christi Himmelfahrt od Gebharda Fugela
Iný názovNanebovstúpenie Pána
Druhkresťanský sviatok
DátumVeľká noc + 39 dní (Západná cirkev)
Rok 202021. máj (západná cirkev)
28. máj (východná cirkev)
Súvisí sVeľká Noc, Turíce

Nanebovstúpenie Krista alebo Nanebovstúpenie Pána je posledné zjavenie sa Krista apoštolom po svojom zmŕtvychvstaní, kedy bol vyzdvihnutý v oblaku do neba. Nanebovstúpenie Krista sa udialo štyridsať dní po jeho zmŕtvychvstaní, keď bol s apoštolmi na Olivovom vrchu (Sk 1, 9 - 12[1]).

Rovnomenný sviatok sa v rímskokatolíckej, gréckokatolíckej i pravoslávnej cirkvi (i ďalších cirkvách) slávi 40. deň po Veľkonočnej nedeli (Pasche), tento deň vždy pripadne na štvrtok.

Nanebovstúpenie v byzantskom obrade[upraviť | upraviť zdroj]

V byzantskom obrade je Nanebovstúpenie nášho Pána Ježiša Krista jeden z dvanástich veľkých sviatkov, má osem dní posviatku (teda slávi sa do piatku pred Zostúpením Svätého Ducha). Deň pred sviatkom, v stredu, sa slávi Odovzdanie (zakončenie) Paschy.

Nanebovstúpenie poukazuje na Kristovo triumfujúce božstvo. Bohoslužobné texty večierne a utierne synteticky predstavujú celý Kristov plán spásy od jeho poníženia vo vtelení a utrpení, cez vzkriesenie až po prísľub zostúpenia Svätého Ducha a druhého Kristovho príchodu (parúzie). Sviatok má teda aj výrazný eschatologický nádych, čo vyjadrujú aj čítania na večierni (Iz 2, 2 – 3e; Iz 62,10 – 63,3b. 7–9; Zach 14, 1a. 4a. 8–11), a zároveň pripravuje na prichádzajúce Turíce.

Ikona Nanebovstúpenia zobrazuje v hornej časti Krista v nebeskom majestáte ako Pantokratora-Vševládcu obklopeného anjelmi, toto vyobrazenie zároveň poukazuje na jeho slávny návrat, keď „sa vráti jedného dňa takým istým spôsobom.“ Dole sú zobrazení apoštoli s Máriou, ktorá je v postoji modlitby.[2][3]

V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je Nanebovstúpenie prikázaným sviatkom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Informácie v infoboxe sú sčasti alebo úplne prebrané z infoboxu článku Feast of the Ascension zverejneného na anglickej Wikipédii.