Liturgický rok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Liturgický rok alebo cirkevný rok (lat. annus ecclesiasticus) je časový sled sviatkov a liturgických období v niektorých kresťanských cirkvách.

Rímskokatolícka cirkev[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Liturgický rok rímskokatolíckej cirkvi

Začína adventom, prvou adventnou nedeľou. Pokračuje vianočným obdobím, nasleduje prvá časť cezročného obdobia [1], pôstne obdobie, potom veľkonočné obdobie a nasleduje druhá časť cezročného obdobia. Obdobia sa staršie nazývajú aj cykly. Liturgický rok končí Slávnosťou Krista Kráľa [2][3]

V rímskokatolíckej cirkvi sa cezročné nedele opakujú v troch cykloch, tieto cykly sa nazývajú písmenom A, B, alebo C. Férie cezročného obdobia sa zasa opakujú v dvoch cykloch (Lekcionár III a IV). Liturgické obdobie adventu, vianoc, pôstu a veľkej noci sa opakujú každoročne.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania[upraviť | upraviť zdroj]

V evanjelickej cirkvi a.v. sa začína adventom, prvou adventnou nedeľou. Pokračuje vianočným obdobím, nasleduje prvá časť cezročného obdobia, pôstne obdobie, potom veľkonočné obdobie a nasleduje druhá časť cezročného obdobia. Obdobia sa staršie nazývajú aj cykly. Liturgický rok končí Slávnosťou Krista Kráľa [4]

Byzantský obrad[upraviť | upraviť zdroj]

V gréckokatolíckej cirkvi [5][6] a pravoslávnej cirkvi [7][8] teda v cirkvách byzantského obradu) sa začína 1. septembra. Má dve konštitutívne zložky - okruh pohyblivých sviatkov, ktorý sa odvíja od Paschy, a okruh nepohyblivých sviatkov (majú pevný dátum slávenia). Sviatky sa delia na tri základné kategórie (veľké, polyjelejné a malé), pričom niektoré veľké sviatky majú aj obdobie predprazdenstva a poprazdenstva (predsviatku a posviatku). Najväčším sviatkom liturgického roka je Pascha (Veľká noc). Významné sú aj štyri pôstne obdobia (Filipovka, Veľký pôst, Petro-pavlovský pôst, Uspenský pôst).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Obdobie cez rok [online]. Pallotini-michalovce.sk. Dostupné online. Archivované 2019-04-19 z originálu.
  2. Sviatok Krista Kráľa [online]. TK KBS, 2006-11-24. Dostupné online.
  3. Slávnosťou Krista Kráľa skončí cirkevný rok v rímskokatolíckej cirkvi [online]. TASR, teraz.sk, 2018-11-24. Dostupné online.
  4. Cirkevný rok [online]. Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku. Dostupné online.
  5. Stano Gabor. 1. september – začiatok cirkevného roka (Начало индикта) [online]. Gréckokatolícka cirkev, eparchia Bratislava, 2017-08-30. Dostupné online.
  6. Začíname nový cirkevný rok [online]. Gréckokatolícka cirkev, Farnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky, Humenné, 2018-11-24. Dostupné online.
  7. Začiatok cirkevného roku 7527 (1./14.9.) [online]. Pravoslávna cirkev na Slovensku. Dostupné online.
  8. KORMANÍK, Peter. Liturgický rok v pravoslávnej cirkvi. : Denný, týždenný a ročný bohoslužobný cyklus. 1. vyd.. vyd. Prešov : Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity, 1997. ISBN 80-88885-27-2.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]