Veľkonočné triduum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Veľkonočné triduum alebo Veľkonočné trojdnie (celým názvom Veľkonočné trojdnie Pánovho umučenia a zmŕtvychvstania) je v rímskokatolíckej cirkvi vrcholom celého liturgického roka. Podľa nového kalendára sa Veľkonočné triduum začína svätou omšou Pánovej večere na Štvrtok Svätého týždňa, pokračuje Piatkom utrpenia Pána a Svätou sobotou, vrcholí vo Veľkonočnej vigílii a končí sa druhými vešperami Nedeľou Pánovho zmŕtvychvstania. [pozn 1] [1]

Pojem prvýkrát použila liturgická reforma v západnom obrade po 2. vatikánskom koncile, ktorá vyčleňuje posledné tri dni Svätého týždňa z vlastnej pôstnej doby. Táto zmena spôsobila napríklad, že sa na Štvrtok Svätého týždňa (Zelený štvrtok), Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) a Svätú sobotu (Biela sobota) naďalej nepoužívajú liturgické rúcha fialovej alebo čiernej farby, ale postupne rúcha zelenej (alebo bielej), červenej a bielej farby.

Vlastným teologickým obsahom týchto dní je veľkonočné tajomstvo vrcholu života Ježiša Krista.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Podľa nového vydania Rímskeho misála sa v Rímskokatolíckej cirkvi upravil aj názov Veľkého týždňa aj názvy dní vo Svätom týždni podľa latinskej terminológie.
  1. Veľkonočné triduum :: Farnosť Ruskov [online]. www.rkruskov.com, [cit. 2019-06-05]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]