Veľký piatok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľký piatok
súčasť veľkonočného tridua
Wüger Kreuzigung.jpg
Základné informácie
význampripomína Kristovo ukrižovanie a smrť
oslavaobrady Veľkého piatku, prísny pôst, krížová cesta, dávanie almužny
Dátum
dátumpiatok Veľkého týždňa
Rok 201919. apríl (západná cirkev)
26. apríl (východná cirkev)
Rok 202010. apríl (západná cirkev)
17. apríl (východná cirkev)
Zvyky a tradície
ZvykyNa Liptove a na Horehroní bolo zvykom klásť na hroby vajíčka[1]
Nadväzujúce časti tridua
Predchodca Zelený štvrtok Biela sobota Nástupca

Veľký piatok je v kresťanskom kalendári piatok pred Veľkou nocou (Paschou). Tento deň je pripomienka smrti Ježiša Krista na kríži. Veľký piatok je spravidla dňom prísneho pôstu.

V rímskokatolíckej cirkvi súčasť Svätého týždňa a veľkonočného tridua. Rímskokatolícka liturgia obsahuje čítanie z Písma, Jánove pasie, často predvedené dramaticky alebo hudobne. Zvláštnou súčasťou liturgie sú dlhé príhovory (za cirkev, za pápeža, za služobníkov cirkvi a za všetkých veriacich...) Iba v tento deň je súčasťou liturgie uctievanie kríža a neoslavuje sa v ňom eucharistia, podáva sa však sväté prijímanie. V Latinskej cirkvi je Veľký piatok je jedným z dvoch dní prísneho pôstu (spolu s Popolcovou stredou).

V gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi je Veľký piatok striktne aliturgický deň (neslúži sa liturgia ani sa neprijíma eucharistia). V tento deň sa zachováva najprísnejší pôst (rovnako ako v Čistý pondelok). Veľký piatok má tri nosné bohoslužby:

  1. Utiereň s čítaním dvanástich evanjelií o utrpení Ježiša Krista, ktorá sa tradične nazýva Strasti. Strasti sa na Slovensku tradične slúžia na Veľký štvrtok večer.
  2. Kráľovské hodinky alebo tiež cárske časy. Na každej hodinke sa čítajú žalmy, proroctvo, apoštol a evanjelium, ktoré sa viažu k utrpeniu a smrti Ježiša Krista.
  3. Večiereň so sprievodom (procesiou) okolo chrámu a uložením pláštenice. Sprievod okolo chrámu symbolizuje pohrebný sprievod Ježiša Krista.

Zvláštne bohoslužby sa konajú aj v mnohých protestantských cirkvách.

Referencie[upraviť | upraviť kód]


  1. Veľký piatok :: Slovenské zvyky a tradície [online]. slovenske-zvyky.webnode.sk, [cit. 2019-06-05]. Dostupné online.