Odpustky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odpustky alebo zriedkavo odpusty sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny.[1] Odpustky môžu byť čiastočné alebo úplné podľa toho, či od časného trestu oslobodzujú čiastočne alebo úplne. Veriaci ich môžu získať pre seba alebo za zosnulých.

Úplné odpustky možno získať raz denne, čiastočné viackrát za deň, ak nie je stanovené inak. Podmienky k získaniu odpustkov sú:

Spoveď a prijímanie nemusia byť v ten istý deň. Ak sa všetky podmienky nemôžu dodržať, odpustky sú iba čiastočné.

Medzi úkony stanovené pre získanie odpustkov patria napríklad:

Čiastočné odpustky možno získať aj inými modlitbami, napr.: Anjel Pána, Duša Kristova posväť ma, Vyznanie viery, Žalm 130 (Z hlbín volám k tebe, Pane), Žalm 50, Litánie k najsv. menu Ježiš, Litánie k všetkým svätým, Velebí moja duša Pána, Zdravas Kráľovná, Teba Bože chválime, Príď Duchu Svätý.

Úplné aj čiastočné odpustky možno získať aj za duše v očistci. Za zosnulých možno získať odpustky aj návštevou cintorína medzi 1. a 8. novembrom.

Enchiridion Indulgentiarum explicitne medzi skutkami ktorými možno získať odpustky spomína aj modlitby, ktoré nepochádzajú z latinského obradu ale pochádzajú z východných katolíckych cirkví, napr. Akatist, Paraklis pre plnomocné odpustky; resp. pre neplnomocné odpustky: ďakovná modlitba (arménsky obrad), večerná modlitba a modlitba za zomrelých (z byzantského obradu), modlitba svätyne a "Lachu Mara" (chaldejský obrad), modlitba kadidla a modlitba Chváľte Máriu Bohodoričku (koptský obrad), modlitba za odpustenie hriechov a modlitba nasledovania Krista (etiópska), modlitba za cirkev a modlitba odchodu od oltára (maronitská) a prosby za zosnulých (sýrska).[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KKC, č. 1471
  2. ENCHIRIDION INDULGENTIARUM, CONCESSIONES, 23 - Preces Orientalium Ecclesiarum

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]