Preskočiť na obsah

Théo van Rysselberghe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Théo van Rysselberghe
belgický maliar
autoportrét z roku 1916
autoportrét z roku 1916
Narodenie23. november 1862
Gent, Belgicko
Úmrtie14. december 1926 (64 rokov)
Saint-Clair, Francúzsko
Národnosťbelgická
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Théo van Rysselberghe

Théo van Rysselberghe (* 23. november 1862, Gent, Belgicko – † 14. december 1926, Saint-Clair, Francúzsko) bol významný belgický maliar a grafik. Popri maľbách sa zaoberal aj rytinami Je považovaný za jedného z hlavných predstaviteľov pointilizmu, odvetvia impresionizmu.

Život a dielo

[upraviť | upraviť zdroj]
Akt v sede, 1905

Sprvu študoval umenie na Akadémii umení v Gente, pričom svoje práce prvýkrát predstavil verejnosti už v roku 1881 na bruselskom Salóne, ktorej sa zúčastnili aj francúzski impresionisti, ktorí boli práve v Belgicku veľmi populárni a mnohí umelci sa zaoberali spôsobom, akým používajú farby. Medzi nich patril aj Rysselberghe.

Jeho skoršia tvorba, ktorú možno zaradiť do neo-impresionizmu, je ovplyvnená práve riaditeľom gentskej akadémie Jean-François Portaelsom a následnými návštevami Maroka a Španielska, kde zaznamenal mnohé krajinné výjavy. Vyznačuje sa uvoľnenými ťahmi štetca, teplými farbami a exotickými výjavmi. Tieto obrazy predstavil v roku 1883 v salóne L'Essor v Bruseli a u kritikov zožal veľký úspech.[1]

Inšpirovaný impresionistami v roku 1883 zakladá v Bruseli avantgardnú skupinu intelektuálov Les XX (Les Vingts), ktorá vystupovala proti akademizmu a tradičným naučeným postupom. Medzi jej členov a prívržencov patrili okrem iných aj Paul Signac, Auguste Rodin či John Singer Sargent.

V roku 1886 sa počas návštevy Francúzska stretáva s Georgeom Seuratom, otcom pointilizmu, a začína sa zaujímať o techniky, ktoré využíva. Prvý čisto pointilistický obraz namaľoval Rysselberghe v roku 1888, jednalo sa o portrét manželky sochára Paula Duboisa, neskôr takisto člena Les XX. V roku 1889 sa oženil s Marie Monnom, ktorá sa stala hlavnou múzou jeho nasledujúcich pointilistických aktov. Na ich svadobnej ceste sa Rysselberghe zoznámil s Vincentom van Goghom, ktorého následne pozval aj na ďalšiu výstavu umelcov z Les XX. Na tejto výstave predal Vincent van Gogh svoj jediný obraz – Vigne Rouge in Montmajour. Po smrti Georgea Seurata sa jeho tvorba odklonila od pointilizmu.

Rysselberghe zomrel 14. decembra 1926 v Saint-Clair v južnom Francúzsku, kde je pochovaný pri svojom dobrom priateľovi, maliarovi Henri- Edmond Crossovi.[2]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2018-02-19]. Dostupné online. Archivované 2018-02-19 z originálu.
  2. http://ww.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=966[nefunkčný odkaz]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]