The Bluesmen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Bluesmen
Základné informácie
Pôvod Česko Česko, Olomouc
Žáner(-re) rhythm and blues, pop
Pôsobenie 1966 – 1972, od 1972 pod názvom Blíženci
Bývalí členovia
Jaroslav Vraštil
Jozef Karpaty
Zdeněk Kramář
Petr Jünglich
František Hrazdíra
František Mikulec
Michal Vosáhlo
Vladimír Grund
Petr Fiedler

The Bluesmen bola česká, R&B hudobná skupina. Bola jednou z mála českých hudobných skupín tohto štýlu hudby. Skupinu založili v roku 1966 v Olomouci vysokoškolskí študenti.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kapela spolupracovala s brnianskou speváčkou Hanou Ulrychovou. Na festivale vysokoškolských beatových skupín v Českých Budějoviciach 1967 obsadila kapela prvé miesto.

V marci 1968 zvíťazila na budejovickej Jazz-univerziáde. Po zmenách v zostave, už bez Ulrychovej a Löfflera prišli do kapely títo hudobníci: Michal Vosáhlo, Antonín Nelešovský, Miroslav Ryška. Kapela s nimi zaujala publikum na 2. čs. beatovom festivale.

V marci 1969 získala kapela tretie víťazstvo na Jazz-univerziáde a cenu za najlepšiu vlastnú skladbu (Zase jeden týden nějak za námi). Taktiež v roku 1970 odišla do Západného Nemecka na angažmán, kde vystupovala spolu so skupinou Atlantis v muzikáli Hair.

V lete po odchode zo Západného Nemecka napokon prišla opäť zmena v zostave. Zostavu doplnili: Jan Habáň, Zdeněk Libiček, Petr Jünglich, František Hrazdíra, František Mikulec.

V tomto zložení v roku 1971 vystupovali na 3. čs. beatovom festivale, ale už nezaujali tak, ako pred štyrmi rokmi v Českých Budějoviciach. V roku 1972 sa skupina rozpadla na tanečnú skupinu Blíženci.