Preskočiť na obsah

The Wind Cries Mary

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„The Wind Cries Mary“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
SingelThe Jimi Hendrix Experience
z albumu Are you Experienced
Vydaný 5. máj 1967
Formát 7" (gramofónová platňa)
Nahraný De Lane Lea Studios, Londýn
Žáner rock, psychedelický rock, blues-rock
Dĺžka 3:20
Vydavateľ Track Records
Skladateľ Jimi Hendrix
Producent Chas Chandler
The Jimi Hendrix Experience chronológia singlov
Purple Haze
(1967)
The Wind Cries Mary Burning of the Midnight Lamp
(1967)

„The Wind Cries Mary“ je pieseň skupiny The Jimi Hendrix Experience vydaná 5. mája 1967 ako tretí singel. Pieseň položená v F durovej stupnici, pričom gitarové sólo je prevažne hrané v F durovej pentatonike je považovaná za dobrú ukážku psychedelického blues-rocku. V Anglicku sa stala jednou z prvých Hendrixových hitov, nahratá bola po skončení improvizovaného hrania (angl. jam session) piesne „Fire“. Časopis Rolling Stone zaradil skladbu na 370. miesto svojho zoznamu 500 najlepších piesní všetkých čias.

V USA bola pieseň prvýkrát vydaná v júni 1967 ako B strana k skladbe „Purple Haze“ a neskôr na albume Are You Experienced.

Pieseň údajne vznikla keď sa Hendrix pohádal s jeho vtedajšou priateľkou Kathy Etchinghamovou ohľadom jej varenia. Po tom čo naštvaná odišla z bytu, Hendrix napísal "The Wind Cries Mary", kde Mary bolo jej prostredné meno.[chýba zdroj] Billy Cox, ktorý bol basgitarista Band of Gypsys a Hendrixov dlhoročný priateľ však uviedol, že Jimiho ovplyvnil Curtis Mayfield.

Coververzie[upraviť | upraviť zdroj]

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Wind Cries Mary na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).