Preskočiť na obsah

Santorín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Thira)
O rovnomennej krajskej jednotke pozri Thira (krajská jednotka).
Poloha ostrova
Skupina Santorín na družicovom zábere

Santorín (normovaný slovenský názov) alebo Santorin (novogr. Σαντορίνη – transkripcia Sandorini alebo alternatívne Sadorini, transliterácia Santorini) alebo Thira (novogr. Θήρα – Thira), resp. v staroveku Théra (starogr. Θήρα), je ostrov v Grécku, na juhu súostrovia Kyklady na rozhraní Egejského a Krétskeho mora, asi 110 km severne od Kréty a 220 km juhovýchodne od Atén. Spolu s okolitými ostrovmi a ostrovčekmi Thirassia, Nea Kameni a Palea Kameni je zvyškom veľkého sopečného ostrova, ktorého centrálna časť bola približne v roku 1640 pred Kr. zničená mohutným výbuchom.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným a najväčším ostrovom, obopínajúcim oblúkovito celý sever, východ a juh súostrovia je Thira, na severozápade. Jeho náprotivok tvorí ostrov Thirasia a obvod na západe uzatvára ostrovček Aspronisi. Uprostred medzi nimi leží dvojica ostrovov Nea Kameni a Palea Kameni. Z vonkajšej strany sa povrch od pobrežia dvíha postupne, smerom dovnútra kaldery spadajú do mora 200 až 300 m vysoké skalné steny. Celková rozloha je 71 km² a najvyšší vrchol Profitis Ilias meria 567 m nad hladinou mora. Súostrovie má približne 10 000 stálych obyvateľov a je významným strediskom turistického ruchu.

Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Santorín (sopka)

K sopečnej erupcii, ktorá zničila pôvodný ostrov došlo okolo roku 1600 pred Kr. Bol to pravdepodobne jeden z najsilnejších sopečných výbuchov, ktoré človek pozná. Výbuch sopky pokryl viac ako päťdesiatmetrovou vrstvou jemnej pemzy prosperujúce mesto neďaleko dnešnej dedinky Akrotiri. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia ho začal odhaľovať archeológ Spyridon Marinatatos, ktorý tu v roku 1974 tragicky zahynul.

Svojou silou mnohonásobne prevýšil slávny výbuch sopky Krakatoa v roku 1883 (podľa niektorých odhadov až stokrát). Klimatickým zmenám, ktoré vyvolal a vlnám cunami sa pripisuje pád minojskej kultúry. Katastrofa sa niekedy považuje za zdroj povesti o zničení Atlantídy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Santorín