Syros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 37° 27′ 00″ s.š., 24° 54′ 00″ v.d.

Poloha ostrova
Ano Syros a Ermupoli

Syros (gr. Σύρος) je ostrov v Grécku v súostroví Kyklady. Spolu s neobývaným ostrovom Gyaros tvoria jednu obec (ktorá sa volá Syros-Ermupoli) a jednu krajskú jednotku (ktorá sa volá Syros).

Hlavné mesto je Ermupoli, iné mestá sú Ano Syros a Posidonia. Na ostrove žije približne 20 000 obyvateľov. Ostrov je významné centrum katolíckej cirkvi v Grécku.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Syros bol osídlený už od tretieho tisícročia pred Kr. Bol jedným z centrov kykladskej kultúry, následne bol vystavený minojskému vplyvu, neskôr patril pod mykénsku kultúru a volal sa Συρίη (Syrie). Nakoniec sa tu usadili iónski Gréci a preto bol spojencom Atén.

Neskôr pripadol Rímskej ríši a v 4. stor. Byzantskej ríši. V 13. stor. Syros ovládli Európania, Benátčania a miestni obyvatelia prestúpili na katolícku vieru, uchovali si však grécky jazyk. Katolícku vieru si obyvatelia udržali aj počas tureckej nadvlády. V 19. stor. na ostrove žilo 4 000 obyvateľov, ale počas Gréckej vojny za nezávislosť sa tu usadili Gréci z ostrovov Dodekanézu a z Malej Ázie, ktorí sa sem utiahli pred Turkami. Tí založili aj Ermupoli a priniesli sem ortodoxnú cirkev. Koncom 19. stor. tu žilo už 22 000 obyvateľov. Začiatkom 20. stor. sa mnoho obyvateľov z ostrova usadilo v Aténach a Pireus. Syrosčania boli známi ako podnikatelia. Z ostrova Syros pochádzal aj slávny grécky spevák Markos Vamvakaris a pôvodom aj známy spisovateľ Nikos Dimu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Syros