Arkadia (krajská jednotka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Arkadia alebo Arkádia je krajská jednotka v Grécku. Hlavné mesto je Tripoli. Zodpovedá historickému územiu Arkádie plus časti východného pobrežia Pelopenézu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Arkádia (historické územie)

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Od 20. storočia sa začína rozvoj Arkádie, ako napríklad výstavba ciest, či prezentácia európskych oblečení obyvateľom. V priebehu tohto storočia sa väčšina Arkádčanov odsťahovala do veľkých miest, predovšetkým do Atén a preto tu dnes žije iba okolo 100 000 ľudí. Najznámejšie mestá sú tu Tripoli (Tripolitsa), Megalopoli, Astros, Vytina, Gortyna, Palumba, Stemnitsa, Leonidio či Dimitsana.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Kultúra modernej Arkádie sa od staroveku príliš nezmenila. Obyvatelia žijú stále jednoduchým vidieckym životom. Arkádčania si uchovali mnohé staroveké tradície. Radi sa zabávajú a tancujú, tak ako aj v staroveku miestnu kultúru prezentoval tancujúci boh Pan. Práve Arkádia je známa svojim bohatým folklórom. Pochádzajú odtiaľto mnohé ľudové piesne. Obľúbený hudobný nástroj je klarina (klarinet), na ktorý sa hrajú orientálne melódie. Tancuje sa tu tanec Tsakonikos, Tsamiko a Syrtos. Aj dnes tu môžeme nájsť silné pohanské prežitky v miestnej kultúre. To vidíme hlavne počas miestnych slávností, ako aj počas veľkonočných slávností, ktorými je známa práve Tripolitsa. Arkádčania, tak ako aj iní južní Gréci uctievajú strom platan, známa je miestna ľudová pieseň Ore, stis Arkadias to platano (Platan v Arkádií).

Ukážky[upraviť | upraviť zdroj]