Imathia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Imathia (gr. Ημαθία – Imathía, starogr. Emathía) je grécka krajská jednotka na severe Grécka v Makedónii. Imathia hraničí s gréckymi makedónskymi krajmi Pieria, Kozani, Pella a Solún. Hlavné a najväčšie mesto je Veria. Tečie cez ňu rieka Aliakmonas.

Celá krajská jednotka Imathia má okolo 145 000 obyvateľov, samotná Veria okolo 45 000. Mnoho ľudí pôvodom z Imathie sa vysťahovalo do Solúnu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Imathia bola súčasť Macedónskeho kráľovstva. Stáli tu mestá ako Veria a Vergina (Aigai), kde sa nachádzajú hrobky macedónskych kráľov, medzi nimi aj Filipa II., otca Alexandra III. Macedónskeho.

V 2. storočí po rímsko-macedónskych vojnách Imathiu ovládli Rimania a z mesta Veria sa stalo provinčné mesto. Obyvateľstvo postupne prechádzalo na kresťanstvo. Koncom prvej gótskej vojny v rokoch 380 – 381 cez Imathiu prechádzali zvyšky gótskych vojsk. V roku 395 sa stala súčasťou Východorímskej ríše.

V 9. storočí kraj dobyli Bulhari, v roku 1204 bol začlenený do Latinského cisárstva, ale v roku 1261 ho dobylo Nikajské cisárstvo a obnovila sa Byzantská ríša.

V 15. storočí kraj na vyše 500 rokov ovládli Osmanskí Turci. Imathia sa stala súčasťou Grécka až v roku 1913 po druhej balkánskej vojne. Po Grécko-Tureckej výmene obyvateľstva v roku 1923 sa tu usídľovali Maloázijskí Gréci

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Imathia patrí medzi turistické lokality Grécka, vďaka svojim antickým pamiatkam. Snáď najznámejšia lokalita je mesto Vergína (staroveký Aigai), kde grécky archeológ Manolis Andronikos objavil hrobky kráľov starovekej Macedónie. Najväčšie mesto je tu Veria (antická Beroia), iné mestá sú Vergína, Meliki, Irinupoli, Alexandria a Nausa. V Nause (arom. Niausta) žijú aj Arumuni.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]