Tojohiro Akijama

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tojohiro Akijama
vesmírny turista
Tojohiro Akijama
Št. príslušnosť Japonsko
Narodenie 22. jún 1942 (75 rokov)
Tokio, Japonsko
Predchádzajúce zamestnanie novinár
Čas vo vesmíre 7 dní 21 hodín 54 minút
Kozmonaut od október 1989
Misie Sojuz TM-11, Mir, Sojuz TM-10
Znaky misií Soyuz TM-11 patch.png
Kozmonaut do december 1990

Tojohiro Akijama (* 22. jún 1942, Tokio, Japonsko) je japonský novinár, ktorý bol zapísaný v roku 1990 ako 239. kozmonaut, keď v lodi Sojuz TM-11 odštartoval z kozmodrómu Bajkonur do vesmíru. V zahraničných prameňoch sa uvádza jeho meno ako Toyohiro Akiyama.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval roku 1966 japonskú univerzitu National Christian Univ., Dept. of Social Sciences. V tom istom roku, keď mal 24 rokov, nastúpil ako redaktor v televíznej spoločnosti TBS (Tokyo Broadcasting System) v Japonsku. O päť rokov neskôr potom do BBC v Londýne (Spojené kráľovstvo), potom viedol pobočku TBS vo Washingtone (USA), aby sa nakoniec vrátil domov, do Japonska ako hlavný redaktor v oddelení zahraničného vysielania TBS.

V období rokov 1989 – 1990 absolvoval základný výcvik kozmonautov v CPKG v Sovietskom zväze. Za jeho výcvik a let na Sojuz spoločnosť TBS zaplatila sovietom v decembri 1990 12 miliónov USD.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Kozmická loď Sojuz TM-11 odštartovala z kozmodrómu Bajkonur 2. decembra 1990. Na palube lode bola trojica kozmonautov Viktor Afanasjev, Musa Manarov a Tojohiro Akijama. Cieľom bola sovietska orbitálna stanica Mir. Akijama sa tu na týždeň stal členom siedmej základnej posádky, ktorá tu slúžila dlhšiu dobu v zložení Gennadij Manakov a Gennadij Strekalov. Akijama odtiaľ niekoľkokrát pozdravil v televíznom prenose divákov svojej televíznej stanice. Manakov a Strekalov potom spolu s Akijamom v lodi Sojuz TM-10 pristáli 10. decembra 1990 na území Kazachstanu. Na Mire zostala ôsma základná posádka Afanasjev s Manarovom, loď Sojuz TM-11 zostala zaparkovaná pri stanici.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tojohiro Akijama na českej Wikipédii.