Preskočiť na obsah

Tom DeLonge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tom DeLonge

Základné informácie
Popis umelca spevák a gitarista
Rodné meno Thomas Matthew DeLonge, Jr
Narodenie 13. december 1975 (48 rokov)
Poway, Kalifornia
Pôsobenie Blink-182, Angels and Airwaves, Box Car Racer
Žáner punk rock
Hrá na nástrojoch gitara
Roky pôsob. 1992 – súčasnosť
Webstránka blink182.com

Thomas Matthew „Tom“ DeLonge (* 13. december 1975, Poway, Kalifornia) je gitarista, spevák a spoluzakladateľ americkej skatepunkovej skupiny Blink-182.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Thomas Matthew DeLonge junior sa narodil v meste Poway v Kalifornii. Jeho matka pracovala v realitnej kancelárii a otec pôsobil ako vedúci pracovník v energetickej spoločnosti. Má staršieho brata Shona a mladšiu sestru Karie.

Aj keď Thomas pochádzal z dobrej rodiny, bol veľmi problémové dieťa. Veľmi skoro objavil alkohol a pred svojimi pätnástymi narodeninami bol za opilecké výtržnosti na športovom podujatí vylúčený zo školy. Nastúpil na školu Rancho Bernardo, kde sa začal zaujímať o punk rock. Neskôr sa však do pôvodnej školy vrátil.
Bol takisto známy tým, že budil svojich rodičov v nočných hodinách hraním na trúbku. O iné hudobné nástroje sa začal zaujímať v cirkevnom tábore. Tu objavil gitaru, ktorej sa následne začal venovať. Prvú gitaru dostal od kamaráta, ktorého otec pracoval na skládke. Niekto vyhodil úplne funkčný nástroj a ten sa dostal k Tomovi.

Tom objavil punk rock počas prázdnin v Oregone, kam išiel navštíviť kamaráta, ktorý bol veľkým fanúšikom tohoto žánru. Ukázal Tomovi kapely ako napr. Stiff Little Fingers, Dinosaurus Jr. a The Descendents. Krátko po strednej škole sa Thomas dal dohromady s priateľom Markom a založili kapelu, ktorú neskôr pomenovali Blink.

Tom je známy tým, že je posadnutý fenoménom UFO a vládnymi sprisahaniami. Je ženatý. Jeho manželkou je Jennifer Jenkins, s ktorou sa oženil 26. mája 2001. Má jednu dcéru, narodenú v roku 2002.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1992 založili spolu so Scottom Raynorom Blink-182. Keď Raynora v roku 1998 nahradil Travis Barker, skupina vydala album Enema of the state, ktorý zaznamenal veľký úspech. Nasledujúci album Take Off Your Pants and Jacket bol ešte populárnejší. Tom a Travis sa neskôr stretli v kapele Box Car Racer, čo bol postranný projekt Toma z roku 2003. Blink vydali ešte jeden album, tesne pred tým, než ohlásili dlhodobú pauzu.

Tom DeLonge neskôr založil alternatívnu skupinu Angels and Airwaves. Skupina vydala v roku 2006 debutový album We Don't Need To Whisper.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tom DeLonge