Tretia bitka o Nadžáf

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tretia bitka o Nadžaf
Súčasť vojny v Iraku
Dátum 28. - 29. január 2007
Miesto Zarqa, provincia Nadžaf, Irak
Výsledok víťazstvo irackých a koaličných vojsk
Protivníci
Flag of the United States.svg USA
Flag of the United Kingdom.svg Veľká Británia
Proposed flag of Iraq (second proposal, 2008).svg Irak
irackí povstalci
Velitelia
plukovník Michael X. Garret
generálmajor Othman al-Ghanemi
Dia Abdul-Zahra
Ahmed al-Hasan al-Jamani
Sila
USA: 800 1 000
Straty
USA: 2 mŕtvi
Irak: 11-30 mŕtvych
263-400 mŕtvych, 400+ zajatých

Tretia bitka o Nadžaf prebiehala v meste Zarqa (alt. Zarga) neďaleko irackého mesta Nadžaf v dňoch 28. a 29. januára 2007. Iracké bezpečnostné zložky (neskôr podporované americkými a britskými vojskami) sa v nej dostali do stretu so šiitskými ozbrojencami zo sekty Nebeskí vojaci.

Boj[upraviť | upraviť zdroj]

vládny výklad[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko pred mosilmským sviatkom Ašura odhalili iracké bezpečnostné zložky plán na zavraždenie niekoľkých popredných šiitských klerikov, medzi nimi aj populárneho ajatoláha Sistániho. Podľa plánu mali atentátnici preniknúť k duchovným preoblečení za pútnikov a následne z čo najmenšej vzdialenosti zahájiť paľbu. Nešlo by o prvý prípad, keď tento sviatok zneužili extrémisti na krvavé útoky. V roku 2004 zahynulo pri bombových útokoch počas sviatku minimálne 178 ľudí.

Iracké jednotky naplánovali na 28. február zákrok proti podozrivým osobám, avšak ten vyústil v silné boje v ktorých ozbrojenci takmer porazili iracké bezpečnostné zložky. Počas niekoľko hodín trvajúcich bojov bol jeden iracký vojak zajatý. Povstalci ho ošetrili a poslali späť s odkazom: „imám sa vracia“. Irackým vojakom začala dochádzať munícia, a tak im spojenecké vojská poskytli leteckú podporu v podobe bojových vrtuľníkov a lietadiel F-16. Útoky koordinované v spolupráci s príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek pomohli odbremeniť irackých vojakov, avšak jeden vrtuľník AH-64 Apache sa povstalcom podarilo zostreliť. V jeho troskách zahynuli obaja členovia posádky. Spojeneckým vojskám sa podarilo zabezpečiť miesto pristátia skôr než dorazili ozbrojenci, avšak ich útoky sa darilo odrážať len vďaka intenzívnej palebnej podpore. Iracké vojská neboli schopné zvrátiť priebeh bitky a tak požiadali o pomoc elitný útvar irackej armády prezývaný Hilla SWAT. Okolo jednej poobede dorazili aj americké posily z Bagdadu.

Po príchode posíl sa niektorí z povstalcov rozhodli uniknúť smerom k mestu Karbalá. Krátko na to irackí predstavitelia vyhlásili, že sa im podarilo boje zastaviť, avšak 1. februára došlo v meste Nadžaf k ďalším stretom s ozbrojencami.

Spochybnenie[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálnu verziu udalostí spochybnili novinári Patrick Cockburn, Dahr Jamail a Ali al-Fadhily. Podľa ich vyšetrovania nepokoje začali o šiestej ráno, keď Hadždž Saad Saad Najif al-Hatemi viedol ozbrojených členov šiitského kmeňa Hawatim smerom ku kontrolnému stanovišťu. Bezpečnostné zložky zahájili na jeho auto paľbu, pričom zomrel Hatami, jeho žena a šofér. Do prestrelky sa následne zapojili členovia kmeňa Hawatim. Irackí vojaci si údajne mysleli, že bojujú proti členom al-Káidy a požiadali o posily. Následne sa do oblasti bojov presunuli členovia kmeňa Chazail snažiaci sa zastaviť boje, no neuspeli. Po vystupňovaní bojov sa pokúšali stiahnuť aj členova Hawatin, avšak aj tento pokus o zastavenie bojov stroskotal. Do bojov bola zatiahnutá aj skupina vedená Ahmadom al-Hassanim, ktorá žila v oblasti bojov. Intenzita stretov vzrastala a vyvrcholila sériou spojeneckých náletov. Po skončení bojov sa mnoho Iračanov dožadovalo objasnenia priebehu bojov. Hovorca parlamentu Mahmúd al-Mašhadani obvinil vládu z úmyselného utajovania dôkazov.

Následky[upraviť | upraviť zdroj]

Informácie o stratách v radoch irackej polície a armády sa pohybujú v rozmedzí od 11 do 30 mŕtvych a asi 30 zranených. Americká armáda prišla o dvoch mužov. V boji zahynulo okolo 400 ozbrojencov a približne rovnaký počet padol do zajatia. Podľa vyhlásení irackej armády sa podarilo zhabať stovky automatických zbraní, ako aj niekoľko mínometov či rakiet. Podľa zverejnených informácií sa pri telách ozbrojencov našli dokumenty potvrdzujúce ich príslušnosť k radikálnej náboženskej sekte Nebeskí vojaci. Podľa viacerých analytikov boli prehnané aj správy o irackom “úspechu“. Bezpečnostné sily podcenili závažnosť situácie, ako aj pripravenosť ozbrojencov na boj. Po boji bolo zatknutých niekoľko stoviek príslušníkov sekty. 2. septembra 2007 boli vynesené rozsudky nad 458 z nich. Desiati boli odsúdení na smrť, 54 bolo prepustených a zvyšok dostal trest odňatia slobody na pätnásť rokov až doživotie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Mystery Arises Over Identity of Militia Chief in Najaf Fight [online]. The New York Times, 31.1.2007, [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. (anglicky)
  • US, Iraqi forces kill 250 militants in Najaf [online]. the Age, 29.1.2007, [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. (anglicky)
  • The Battle of Najaf, 2007 [online]. Strategypage, 30.1.2007, [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. (anglicky)
  • Fierce militia fighters catch Iraqi Army by surprise - Africa & Middle East - International Herald Tribune [online]. The New york Times, 30.1.2007, [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. (anglicky)
  • The Najaf ‘massacre’ divides country [online]. Azzaman.com, 6.2.2007, [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. (anglicky)