General Dynamics F-16 Fighting Falcon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z F-16)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
F-16 Fighting Falcon
USAF F-16C Profile.JPEG
F-16C Fighting Falcon v službách U.S. Air Force
Typ viacúčelové stíhacie lietadlo, stíhač na vybojovanie vzdušnej nadvlády
Výrobca General Dynamics
Lockheed Martin
Prvý let 20. januára 1974 (neoficiálny)
2. februára 1974 (oficiálny)
Zavedený 17. augusta 1978
Charakter v službe
Hlavný používateľ United States Air Force
+25 ostatných používateľov
Výroba 1973 – súčasnosť
Vyrobených vyše 4 540
Cena za kus F-16A/B: 14,6 milióna USD (v roku 1998)
F-16C/D: 18,8 milióna USD (v roku 1998)
Varianty General Dynamics F-16 VISTA

General Dynamics (teraz Lockheed Martin) F-16 Fighting Falcon je viacúčelové, jenomotorové lietadlo s veľkou obratnosťou, ktoré je určené k leteckým súbojom a útokom na pozemné ciele. Ide o relatívne lacnú, ale veľmi účinnú zbraň, ktorá nahradila lietadlá F-4 Phantom II a iné typy (u niektorých európskych armád, napríklad F-104 Starfighter).

Vo vzdušných súbojoch prevyšuje F-16 svoju obratnosťou a bojovým akčným rádiusom (t.j. vzdialenosťou potrebnou pre prílet na miesto boja, súboj a návrat) všetky lietadlá potencionálneho protivníka okrem Mig-29 ktorý má rádius až 700 km! Jeho vybavenie umožňuje útoky na ciele bez ohľadu na dennú či nočnú dobu alebo počasie. Konštruktéri F-16 vychádzali z najnovších poznatkov aerodynamiky aj z predchádzajúcich typov ako F-15 alebo F-111. Redukcia veľkosti a hmotnosti stroja, jeho kúpnej ceny a ceny príslušenstva neviedla nijako k redukcii jeho sily. F-16 znesie preťaženie až 9 G pri plnej palivovej nádrži, čím predbehuje spôsobilosti iných existujúcich stíhačov.

Výroba týchto veľmi rozšírených bojových strojov pokračuje (od roku 1993) pod novou hlavičkou výrobcu ako Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon aj potom, čo zbrojársky gigant Lockheed Martin firmu General Dynamics kúpil.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločný let prototypov YF-16 a YF-17

Skúsenosti z vietnamskej vojny poukázali na potrebu vyššej odbornej prípravy stíhacích pilotov a taktiež lepšieho stíhacieho lietadla, schopného získať vo vzduchu prevahu nad protivníkmi. Na základe svojich skúseností z kórejskej vojny vytvoril začiatkom šesťdesiatych rokov plukovník John Boyd s matematikom Thomasom Christie „teóriu energie a manévrovateľnosti“. Výsledky Boydovej práce zdôrazňovali, že americké letectvo bude potrebovať malé a ľahké lietadlo. Malo byť skonštruované tak, aby mohlo manévrovať s minimálnou stratou energie, a aby malo zvýšený pomer ťahu k hmotnosti stroja. Koncom šesťdesiatych rokov Boyd zhromaždil okolo seba skupinu rovnako zmýšľajúcich inovátorov, ktorí sa stali známi ako „fighter mafia“. V roku 1969 skupina zabezpečila prostredníctvom ministerstva obrany financovanie projektov General Dynamics a Northrop, založených na Boydovej teórii. Ľudia vo vedení amerického letectva si uvedomovali, že armádny rozpočet im neumožní nákup dostatočného množstva drahých F-15, a preto návrhy „fighter mafie“ získali ich podporu.[1]

Požiadavky na novú ľahkú stíhačku boli predložené v roku 1972 a zdôrazňovali potrebu stroja s hmotnosťou do 9 100 kg, s dobrým polomerom zatáčania, s lepším zrýchlením a doletom. Lietadlo malo byť optimalizované pre boj pri rýchlosti Mach 0.6-1.6 vo výškach 9 100-12 000 m. Z piatich spoločností, ktoré sa prihlásili do súťaže, boli vybrané dve - General Dynamics a Northrop. Spoločnosť General Dynamics predstavila 13. decembra 1973 svoj prototyp s označením YF-16 a 2. februára 1974 s ním prvýkrát vzlietla. Prvý let trval 90 minút, lietadlo dosiahlo rýchlosť 740,8 km/h a výšku 9 144 m.[2] Firma Northrop vzlietla prvýkrát so svojím prototypom YF-17 o štyri mesiace neskôr, dňa 9. júna 1974.[3] Hoci sa pôvodne predpokladalo, že súťaž bude veľmi tesná, vývoj YF-16 napredoval výrazne rýchlejšie a lietadlo bolo tiež jednoznačnou voľbou pre pilotov, lietajúcich na oboch prototypoch.

Dňa 13. januára 1975 bola firma General Dynamics so svojím strojom YF-16 vyhlásená za víťaza súťaže. Hlavnými dôvodmi boli nižšie prevádzkové náklady, väčší dolet a výrazne lepšie schopnosti manévrovania, najmä pri nadzvukových rýchlostiach. Ďalšou výhodou YF-16 bolo použitie motora Pratt & Whitney F100, t.j. rovnakej pohonnej jednotky, aká bola integrovaná v lietadle F-15. Fakt, že pre oba programy budú použité rovnaké motory, sľuboval do budúcnosti nižšie náklady na ich obstaranie.

Spoločnosť Northrop však naďalej pracovala na vývoji svojho prototypu a 2. mája 1975 bol YF-17 vybraný americkým námorníctvom. Práca Northropu tak nevyšla na zmar a vyústila v lietadlo, ktoré dnes poznáme ako McDonnell Douglas F/A-18 Hornet.[4]

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Kokpit F-16A
Testovanie katapultovacej sedačky ACES II
F-16B Block 1 s čiernym radomom

F-16A/B[upraviť | upraviť zdroj]

F-16A je jednomiestne bojové stíhacie lietadlo, určené na vybojovanie vzdušnej nadvlády. F-16B je jeho dvojmiestna cvičná verzia, kde počas výcviku sedí žiak v prednej časti kabíny a inštruktor vzadu. Aby vzniklo v kokpite miesto pre inštruktora, musel byť v prednej časti trupu lietadla zredukovaný priestor pre avioniku a palivovú nádrž.[5]

Jednodielny „bublinový“ kryt kabíny poskytuje pilotovi vynikajúci výhľad do všetkých strán. Taktické informácie sú zobrazované na priehľadovom displeji od firmy GEC Marconi Avionics. Pilot sedí v kokpite na vystreľovacom sedadle ACES II, ktoré mu umožňuje katapultovať sa aj v nulovej výške a pri nulovej rýchlosti.[6] Sedadlo nebolo navrhnuté tak, aby jeho operadlo zvieralo uhol 13o, ako bolo v tej dobe obvyklé, ale až 30o. Táto úprava zvýšila komfort pilota a taktiež mu umožnila lepšie znášať vysoké preťaženia pri manévrovaní. Pilot ovláda lietadlo pomocou elektro-impulzného systému riadenia (fly-by-wire). Na rozdiel od predchádzajúcich lietadiel, ktoré majú riadiacu páku v strede kabíny (medzi nohami pilota), došlo v F-16 k zmene ergonómie. Kvôli ľahšiemu a presnejšiemu riadeniu lietadla aj pri manévroch s vysokým preťažením je riadiaca páka umiestnená na pravej strane.[7] Už prvé verzie F-16A/B boli vybavené systémom automatického priblíženia k dráhe (ILS), ktorý umožňuje automatické pristátie.

Lietadlo je dlhé 14,52 m a vysoké 5,01 m. Hmotnosť prázdneho stroja je 7 387 kg a maximálna vzletová hmotnosť 17 010 kg. Typická vzletová hmotnosť pri bojovom nasadení však dosahuje asi 11 500 kg. F-16 je strednoplošník o šípovitosti nábežnej hrany 40 stupňov. Krídlo s pretiahnutou nábežnou hranou prechádza plynule do trupu, čo zvyšuje vztlak lietadla.[8] Krídla s rozpätím 9,45 m majú tri závesné body v podkrídelnej časti a jeden na špičke. Ďalší závesník sa nachádza pod trupom lietadla a ich celkový počet je teda 9. Tri z týchto pylónov slúžia na zavesenie externých palivových nádrží, čím sa dá predĺžiť dolet z 925 km na 2 027 km.[9] Jedna nádrž s objemom 1135 litrov môže byť zavesená pod trupom lietadla a ďalšie dve s objemom 1400 litrov na vnútorných podkrídelných závesníkoch.

F-16A/B je poháňaná jedným dvojprúdovým motorom Pratt & Whitney F100-PW-200 so suchým ťahom 65,2 kN a ťahom s prídavným spaľovaním 106 kN. Charakteristický oválny prívod vzduchu sa nachádza pod trupom lietadla, asi na úrovni kokpitu. Stíhačka dosahuje vo výške 12 200 m maximálnu rýchlosť Mach 2,05. Jej maximálny dostup je 16 764 m, pričom jej počiatočná rýchlosť stúpania dosahuje 315m/s.[10] F-16 je navrhnutá ako prirodzene nestabilná pre dosiahnutie čo najvyššej obratnosti. S plnými vnútornými palivovými nádržami dokáže lietadlo zniesť preťaženie 9 g. Samozrejme s množstvom nesenej výzbroje sa táto schopnosť znižuje.

Prvé verzie F-16A/B boli vybavené pulzným dopplerovským rádiolokátorom Westinghouse AN/APG-66. Ten pracoval primárne v režime „look-down“, v ktorom dokázal detegovať stíhačku z výšky na pozadí zemského povrchu až na vzdialenosť 55,6 km. Okrem toho mohol pilot využiť ďalšie štyri bojové režimy typu vzduch-vzduch.[11] Navigáciu zabezpečoval inerciálny systém Singer-Kearfott SKN-2400. Pre vlastnú ochranu stíhačky a pilota slúžil radarový výstražný systém Dalmo Victor AN/ALR-69.

F-16A/B boli spočiatku vyzbrojené protilietadlovými raketami AIM-9L Sidewinder s tepelným navádzaním. Až neskôr k nim pribudli strely stredného doletu s poloaktívnym a aktívnym radarovým navádzaním. Doplnkovú výzbroj predstavuje jeden šesťhlavňový kanón M61A1 kalibru 20 mm s palebným priemerom 515 nábojov.

Block 1

Táto prvá produkčná verzia má na rozdiel od všetkých neskorších F-16 na čierno natretý radom. F-16 Block 1, podobne ako Block 5 a Block 10, mali pôvodne menšiu horizontálnu chvostovú plochu a jedinú UHF anténu, umiestnenú pod prívodom vzduchu.

Block 5

Piloti verzie Block 1 sa sťažovali, že pri simulovaných vzdušných súbojoch sú ich stroje ľahko vizuálne identifikované „nepriateľom“, a to kvôli výraznému čiernemu radomu. Z toho dôvodu boli všetky F-16 Block 5 vyrobené už so šedým radomom, čo sa stalo štandardom aj pre neskoršie verzie.

Block 10

Block 10 predstavoval oproti Blocku 5 niekoľko drobných vnútorných úprav, bez zjavných vonkajších odlišností. 24 lietadiel F-16A/B Block 10 bolo upravených tak, aby mohli niesť kontajner s kanónom GPU-5/A kalibru 30 mm. Táto úprava sa však počas operácie Púštna búrka neosvedčila a tak boli všetky stroje vrátené do pôvodnej podoby.

Block 15

Block 15 predstavuje prvú významne modifikovanú verziu F-16A/B, ktorá získala spôsobilosti pre útok na pozemné ciele.

Jednou z hlavných úprav bolo pridanie dvoch závesníkov (5L a 5R) pod prívod vzduchu do motora. Aby sa vyrovnal posun ťažiska, ku ktorému týmto zásahom došlo, museli byť horizontálne chvostové plochy zväčšené o 30%. Nové chvostové plochy poskytli stroju lepšiu stabilitu a umožnili stabilný let aj pri vysokých uhloch nábehu.

AN/APG-66 vybavený novým režimom, v ktorom je radar schopný sledovať cieľ a zároveň prehľadávať vzdušný priestor, čím si pilot neustále udržuje dobré situačné povedomie.

Na trupe lietadla došlo k štrukturálnemu spevneniu, aby mohlo niesť o 450 kg viac arzenálu. Zároveň bola uskutočnená modifikácia, umožňujúca použitie striel s poloaktívnym radarovým navádzaním AIM-7.

Ďalším vylepšením bol klimatizovaný kokpit, čím sa dosiahol vyšší komfort pilota počas misie.

Block 15OCU

Koncom roku 1987 bolo modernizovaných 214 lietadiel verzie Block 15. V rámci programu OCU (Operational Capability Upgrade) boli stíhačky vybavené spoľahlivejším motorom F100-PW-220. Modernizácia zahŕňala pridanie novej výzbroje - integráciu nórskych protilodných striel Penguin Mk.3 (s americkým označením AGM-119), riadených striel vzduch-zem AGM-65 a prípravu pre strely AIM-120 AMRAAM. Ďalej získali radarový výškomer, jednotku na prenos dát, širokouhlý priehľadový displej (HUD), identifikačný systém vlastný-cudzí AN/APX-101, výmetnice klamných cieľov Tracor AN/ALE-40 a modifikáciu, potrebnú pre použitie systému elektronických protiopatrení AN/ALQ-131. Tieto zmeny zvýšili maximálnu vzletovú hmotnosť na 17 010 kg.

Block 20

150 stíhačiek F-16A/B Block 15OCU, určených pre Taiwan, bolo prerobených do štandardu MLU a dostalo označenie Block 20. Lietadlá boli vybavené výkonnejšími počítačmi, farebnými displejmi a mali integrované protilodné riadené strely AGM-84 Harpoon.[12]

F-16C/D[upraviť | upraviť zdroj]

Lietadlá F-16C a F-16D sú v podstate jednomiestne a dvojmiestne náprotivky stíhačiek F-16A a F-16B, ktoré disponujú oproti svojim predchodcom viacerými vylepšeniami.

Block 25

Produkcia týchto strojov začala verziou, známou ako Block 25. Americké letectvo dostalo prvé lietadlá v tomto variante v apríli roku 1986, pričom stíhačky dosiahli plnú operačnú sposobilosť v októbri 1988.

F-16C/D Block 25 boli pôvodne všetky poháňané motorom Pratt & Whitney F100-PW-200, ale neskôr boli modernizované na štandard F100-PW-220E. S týmto pohonom dosahujú maximálnu rýchlosť Mach 2,02 vo výške 12 192 m. Maximálna udržateľná rýchlosť v tejto výške je však Mach 1,89. Bojový rádius stíhačiek je 580 km, pričom maximálne sú stroje schopné preletieť s prídavnými palivovými nádržamiaž 3 940 km.

Ďalším významným vylepšením je modernejší rádiolokátor AN/APG-68(V), ktorý má väčší dosah, lepšie rozlíšenie a väčší počet prevádzkových režimov. Najpoužívanejším režimom vzduch-vzduch je „Range While Search“, ktorý sa používa na detekciu viacerých cieľov na väčšiu vzdialenosť. Rýchlo sa pohybujúce objekty dokáže radar detegovať na veľkú vzdialenosť aj pomocou režimu „Velocity Search“. Ten zároveň dokáže určiť, ktorý z cieľov sa približuje najrýchlejšie. Režim „Single Target Track“ umožňuje presné sledovanie jediného cieľa a jeho smeru letu. Poskytuje pilotovi informácie o maximálnej a minimálnej vzdialenosti, na ktorú môže použiť radarom navádzanú raketu. Tento režim je ideálny na stredné vzdialenosti, avšak po zničení cieľa je potrebné rýchlo prepnúť do režimu „Track While Scan“. Ten zobrazuje na displeji až 10 sledovaných cieľov. Pilot tak získava informácie o polohe cieľov, smere a rýchlosti letu, výške a v neposlednom rade dáta pre navedenie rakety na vybraný cieľ. APG-68 disponuje taktiež režimom „Raid Cluster Resolution“, ktorý umožňuje pilotovi na dlhú vzdialenosť rozlíšiť individuálne lietadlo, letiace v tesnej formácii s inými strojmi.V režime „High Pulse Repetitive Frequency“ ožaruje radar nepretržite vybraný cieľ a umožňuje tak navedenie strely s poloaktívnym radarovým navádzaním AIM-7 Sparrow. Radar APG-68 má taktiež celú škálu režimov vzduch-zem, umožňujúcich mapovanie terénu, ničenie námorných cieľov, pozemných statických alebo mobilných cieľov.

Popri novom motore a rádiolokátore došlo u lietadiel F-16C/D aj k modernizácii kabíny pilota. Analógové prístroje boli nahradené dvomi viacúčelovými displejmi od spoločnosti GEC Marconi Avionics a starší HUD bol nahradený širokouhlým holografickým priehľadovým displejom. Nová dátová zbernica MIL STD-1760 umožňuje použitie riadených striel vzduch-zem AGM-65D Maverick a protilietadlových rakiet stredného doletu AIM-120 AMRAAM (i keď tie boli zavedené do výzbroje až v roku 1991). K posledným vylepšeniam patrí aj radarový výškomer a UHF rádio, odolné voči rušeniu.[13]

Block 30/32

V roku 1984 sa americké letectvo rozhodlo vybaviť časť nových F-16 alternatívnym pohonom od spoločnosti General Electric. Hlavným cieľom rozdelenia dodávok motorov medzi firmy Pratt & Whitney a General Electric bolo, aby toto konkurenčné prostredie vytvorilo tlak na zníženie ceny. Zároveň mal druhý dodávateľ pomôcť zabezpečiť nepretržitý prísun pohonných jednotiek pre nové lietadlá. F-16 poháňané motorom General Electric F110-GE-100 mali o 22,2 kN väčší ťah a dostali označenie Block 30. Pohon zvyšnej časti vyrobených stíhačiek zabezpečuje Pratt & Whitney F100-PW-220 a sú známe pod označením F-16C/D Block 32. Dodávky F-16 v tejto verzii začali v júli 1987 a ich produkcia bola ukončená v roku 1989.

Lietadlá verzie Block 30/32 boli vybavené zabezpečeným hlasovým komunikačným systémom Seek Talk.

Integráciou protirádiolokačných rakiet AGM-45 Shrike a AGM-88 HARM získali F-16 nové spôsobilosti na potlačenie protivníkovej protivzdušnej obrany. Lietadlá, určené pre grécke a turecké letectvo, mali integrované aj modernejšie verzie poloaktívnych protilietadlových striel AIM-7 Sparrow – išlo o verzie 7F a 7M.[14]

Block 40/42

Prvé stíhačky verzie Block 40/42 F-16 boli dodané US Air Force v decembri 1988 a produkcia bola ukončená v roku 1995. Výrobná linka však bola znovu spustená v roku 1999 kvôli egyptskej objednávke 21 lietadiel F-16. Pohon Blocku 40 zabezpečuje F110-GE-100, zatiaľ čo v Blocku 42 je to F100-PW-220.

K najdôležitejším vylepšeniam Blocku 40/42 patrí rádiolokátor APG-68V(5), ktorý je spoľahlivejší a dokáže detegovať vzdušné ciele na väčšiu vzdialenosť ako jeho predchodca. Ďalej je to navigačný a zameriavací systém LANTIRN, GPS prijímač a výmetnice klamných cieľov ALE-47. LANTIRN pozostáva z dvoch samostatných kontajnerov, ktoré sú zavesené pod prívodom vzduchu motora. Navigačný kontajner AAQ-13 je umiestnený na ľavej strane, zatiaľ čo zameriavací AAQ-14 sa nachádza na pravej strane. AAQ-14 sa skladá z infračervenej kamery a laserového značkovača.

Aby vznikol dostatočný priestor pre kontajnery systému LANTIRN, museli byť podvozkové nohy predĺžené a spevnené.

Výzbroj Blocku 40/42 bola rozšírená o novú verziu protirádiolokačnej strely AGM-88 HARM II, kĺzavú bombu GBU-15, ako aj laserom navádzané bomby GBU-10, GBU-12 a GBU-24.[15]

Block 50/52

Podobne ako v predchádzajúcich verziách sú F-16C/D Block 50/52 poháňané dvomi typmi motorov. Pohonnou jednotkou Blocku 50 je F110-GE-129, zatiaľ čo Block 52 je vybavený konkurenčným F100-PW-229. Oba motory majú rovnaký maximálny ťah – 129 kN. Prvé lietadlá Blocku 50/52 začali schádzať z výrobnej linky dňa 31. októbra 1991 a ich dodávky boli realizované hneď od nasledujúceho mesiaca.

Prvá várka týchto stíhačiek bola vybavená rádiolokátorom AN/APG-68V(5), neskôr vyrobené lietadlá získali modernizované rádiolokátory verzie V(7) a V(8) s väčším dosahom.

Do výzbroje stroje dostali nový kanón PGU-28/B kalibru 20 mm, modernejšie strely vzduch-zem AGM-65G Maverick a majú plne integrované protilietadlové strely AIM-120 AMRAAM. Neskôr k nim pribudli riadené bomby JDAM a kĺzavé bomby AGM-154A/B JSOW. Block 50/52 bol prvou verziou F-16, ktorá mala integrované protilodné strely AGM-84 Harpoon.

Navigáciu lietadla zabezpečuje inerciálny systém Honeywell H-423 a družicový systém GPS. Pre vlastnú ochranu lietadla slúži radarový výstražný prijímač AN/ALR-56M, ktorým sú vybavené aj útočné lietadlá AC-130J.[16]

F-16 E/F (Block 60)[upraviť | upraviť zdroj]

Stíhačky F-16 v tejto verzii sú poháňané výkonnejším motorom F110-GE-132, ktorého maximálny ťah s prídavným spaľovaním je 144,5 kN. Block 60 má v porovnaní so staršími verziami väčší dolet, a to vďaka konformným palivovým nádržiam, ktoré sú pripevnené nad krídlami k hornej časti trupu.

Ďalším vylepšením je interný infra-červený zameriavací systém AN/ASQ-28, ktorý nahradil závesný kontajnér. Nový systém elektronického boja ALQ-165 je sofistikovaným a vysoko výkonným rušiacim zariadením. V kabíne sú tri nové farebné displeje s rozmerom 12,7–17,8 cm. Najdôležitejším prvkom avioniky, ktorým sa Block 60 odlišuje od starších verzií, je radar aktívnym vychyľovaním lúča AN/APG-80.[17]

Operačné nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Podpora libanonských kresťanov, brániacich sa v meste Zahlé pred sýrskou armádou[upraviť | upraviť zdroj]

Historicky prvý zostrel vzdušného cieľa zaznamenali lietadlá F-16 izraelských vzdušných síl, keď 28. apríla 1981 nad údolím Bekaa zostrelili dva sýrske vrtuľníky Mi-8. [18]

Absolútne prvý zostrel stíhacieho lietadla si pripísali opäť izraelské F-16, keď 14. júla 1981 zostrelili sýrsky MiG-21.

Operácia Opera[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľom oprácie Opera bolo zničenie irackej jadrovej elektrárne Osirak, ktorá sa nachádzala v nukleárnom centre Al Tuwaitha asi 19 km juhovýchodne od Bagdadu. Dôvodom boli obavy Izraela, že francúzmi postavený reaktor by mohol Iraku slúžiť na výrobu štiepneho materiálu pre jadrové zbrane.

Výcvik prebiehal v Negeve, kde bola postavená maketa jadrovej elektrárne. Izraelskí piloti zrealizovali proti tomuto zariadeniu najmenej dva cvičné útoky, ktoré boli simulované v auguste a septembri 1980. Po ukončení výcviku, boli stanovený termín útoku, ktorý bol však nakoniec zrušený. Podobne boli zrušené ešte ďalšie dva plánované termíny, jeden z nich z dôvodu rizika usmrtenia francúzskych zamestnancov, ktorí sa mohli v čase útoku v elektrárni nachádzať.

K spusteniu operácie nakoniec došlo dňa 7. júna 1981, keď z leteckej základne Etzion vzlietlo osem stíhačiek F-16, sprevádzaných šiestimi strojmi F-15. Do vzduchu bolo poslané taktiež lietadlo včasnej výstrahy E-2C Hawkeye a v blízkosti hranice lietalo niekoľko záchranných vrtuľníkov CH-53.

Stíhačky F-16 boli vyzbrojené dvomi 907 kg bombami Mk. 84 a pre svoju vlastnú ochranu si niesli dvojicu protilietadlových striel AIM-9J Sidewinder. Pod každým krídlom mali zavesenú jednu prídavnú palivovú nádrž s objemom 1400 l a pod trupom ešte jednu s objemom 1136 l.

Izraelské stíhačky leteli asi 1 000 km nad územím troch potenciálne nepriateľských krajín, kým sa dostali k svojmu cieľu. Najskôr lietadlá preleteli severnou časťou Saudskej Arábie, kde prevažnú časť územia pokrývajú púšte. Trasa cez Irak bola plánovaná tak, aby sa stroje vyhli radarovému pokrytiu, pričom F-16 leteli v nadmorskej výške 45-90 m.

O 17:35 sa stíhačky priblížili k svojmu cieľu a zhruba 20 km od jadrovej elektrárne vystúpili do výšky 2 440 m. Následne sa rýchlosťou 1 100 km/h pustili do strmhlavého letu a vo výške asi 1 000 m nad zemou odhodili bomby Mk. 84. Nálet sa uskutočnil v dvoch vlnách. Aj keď dve bomby minuli cieľ, zvyšné zásahy boli presné a podarilo sa nimi poškodiť reaktor spolu s niekoľkými ďalšími zariadeniami. Izraelské lietadlá strávili nad elektrárňou menej ako dve minúty a jediný odpor, z ktorým sa stretli, bola neefektívna iracká protivzdušná obrana.

Cestou späť vystúpili stroje F-16 do výšky 12 000 m, aby ušetrili čo najviac paliva. Do Izraela preleteli tou najkratšou možnou trasou, a to priamo cez Jordánsko, ktoré však proti nim vôbec nezasiahlo. Celá operácia trvala 3 hodiny a izraelské letectvo pri nej nestratilo ani jedno lietadlo.[19]

Libanonská vojna[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1982 počas operácie Mier pre Galileu izraelské lietadlá F-16 zostrelili 44 strojov MiG-21 a MiG-23.

Operácia Púštna búrka[upraviť | upraviť zdroj]

Do odvetnej akcie voči Iraku, ktorý obsadil Kuvajt, sa v roku 1991 zapojilo 249 amerických F-16. Počas 13,340 misií zničili množstvo pozícií irackej protivzdušnej obrany a jednotiek republikánskych gárd. Zvyčajnú bojovú konfiguráciu tvorilo 6 bômb Mk.82, niekoľko kazetových a laserom navádzaných bômb. O navigáciu a navádzanie bômb sa staral kontajner LANTIRN. Počas celej operácie stratilo USA celkovo sedem F-16, z toho jedna bola zostrelená raketou zem-vzduch SA-6, jedna raketou SA-3 a jedna raketou zo systému Igla.

Udržiavanie bezletovej zóny nad Irakom[upraviť | upraviť zdroj]

F-16C Block 40 v službách USAF nad Irakom

Od konca operácie Púštna búrka až po začiatok ďalšej americkej intervencie v Iraku v roku 2003 sa lietadlá F-16 podieľali na udržiavaní bezletovej zóny. Počas týchto misií dosiahlo americké letectvo významný míľnik, keď 27. decembra 1992 jedno z lietadiel F-16D zostrelilo iracký MiG-25. Išlo o prvý zostrel nepriateľskej stíhačky americkou F-16 a taktiež o prvý zostrel radarom navádzanou raketou AIM-120 AMRAAM. Dňa 17.januára 1993 zostrelila americká F-16C iracký MiG-23 a opäť to bolo strelou AMRAAM.

Vojny v Juhoslávii[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1994 - 1995 boli americké F-16 nasadené na ničenie pozemných cieľov a udržiavanie bezletovej zóny nad Bosnou. K prvému incidentu došlo 28. februára 1994, keď štyri J-21, dve IJ-21 Jastreb a dve J-22 Oraos narušili bezletovú zónu, aby bombardovali Novi Travnik. Dvaja piloti J-22 si všimli americké F-16, letiace nad nimi. Ihneď opustili oblasť a prízemným letom sa dostali do Chorvátska, kam ich americkí piloti nemohli prenasledovať. Na zvyšok skupiny lietadlá F-16C zaútočili a všetky štyri stroje sa im podarilo zostreliť. Tri zostrely sa boli zrealizované za pomoci tepelne navádzaných rakiet Sidewinder a na jednom sa podieľala strela AMRAAM. Dňa 2. júna 1995 bola jedna F-16C zostrelená srbským protilietadlovým systémom 2K12 Kub. Dňa 2. mája 1999 bola zostrelená ďalšia americká F-16C pomocou rakety systému S-125 Neva. Dňa 4. mája 1999 sa jeden osamelý juhoslovanský MiG-29 pokúsil prenasledovať veľkú formáciu NATO, ktorá sa práve vracala z bombardovania mesta Valjevo. Na pilota v MiGu zaútočila dvojica amerických F-16C, ktorým sa ho podarilo zostreliť raketou AIM-120 AMRAAM.

Počas jedného z útokov na srbské pozície v Bosne sa podaril jeden zostrel srbského MiGu-29 aj holandskému pilotovi F-16.

Grécko-turecké boje nad Egejským morom[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 8. októbra 1996, po narušení gréckeho vzdušného priestoru, vystrelil grécky pilot Mirage 2000 raketu R.550 Magic a zostrelil tureckú F-16D Block 40.

Varianty[upraviť | upraviť zdroj]

Lietadlo F-16AM belgických vzdušných síl počas ukážky na SIAF 2015, letisko Sliač

F-16A/B

Jednomiestna F-16A a dvojmiestna F-16B predstavujú počiatočné produkčné varianty. Tieto varianty zahŕňajú verzie, označované ako Blok 1, 5, 10 a 20. Blok 15 bola prvá výrazná modernizácia F-16 s väčšími horizontálnymi stabilizátormi.

F-16C/D

Sériová výroba jednomiestnej F-16C a dvojmiestnej F-16D sa začala v roku 1984. Prvou verziou F-16C/D bol Block 25 s vylepšenou avionikou. Nový radar s protilietadlovými raketami stredného doletu umožňovali Falconu aj boj mimo vizuálny dosah. Neskoršie modernizácie predstavoval Block 30/32, 40/42 a 50/52.

F-16E/F

Jednomiestna F-16E a dvojmiestna F-16F predstavujú variant, založený na F-16C/D Block 50/52. Ide o špeciálnu produkciu pre Spojené arabské emiráty, v ktorej je integrovaný nový AESA radar AN/APG-80 a silnejší motor GE F110-132.

F-16IQ

Ide v podstate o variant F-16C/D Block 52, vyrobený pre iracké letectvo. Irak objednal 30 jednomiestnych a 6 dvojmiestnych lietadiel, ktorých produkcia začala v roku 2014 a do konca roka 2015 by malo byť dodaných všetkých 36 kusov. Iracké F-16 by mali byť vyzbrojené staršími protilietadlovými strelami typu vzduch-vzduch, ako sú AIM-9L/M Sidewinder a AIM-7M Sparrow. Z munície na ničenie pozemných cieľov by to mali byť laserom navádzané bomby série Paveway a strely AGM-65 Mavericks.

F-16N

F-16N boli lietadlá postavené na platforme F-16C/D Blok 30 a prevádzkované americkým námorníctvom. Pohonnou jednotkou bol motor F110-GE-100 a krídlo lietadla bolo na rozdiel od F-16C/D mierne zosilnené. Hoci stroje F-16N vychádzali z platformy Block 30, boli vybavené slabším rádiolokátorom APG-66 z variantu F-16A/B. Celkovo bolo vyrobených 26 kusov, ktoré boli zaradené do prevádzky v rokoch 1988 a 1998. Už v tej dobe však boli v konštrukcii objavené trhliny a keďže námorníctvo nemalo dostatok prostriedkov, lietadlo bolo nakoniec vyradené z používania.

F-16V

Ide o najmodernejší variant F-16, vyvíjaný hlavne pre potreby letectva Taiwanu. F-16V by mala byť vybavená AESA rádiolokátorom APG-83, ktorý obsahuje množstvo komponentov z radarov APG-77 (F-22 Raptor) a APG-81 (F-35 Lightning II). V rámci modernizácie je kabína pilota vybavená jedným centrálnym a dvomi postrannými farebnými displejmi. K dôležitým vylepšeniam patrí nový palubný počítač a automatický anti-kolízny systém, ktorý automaticky uskutoční úhybný manéver, ak lietadlu hrozí zrážka. Prvý let variantu F-16V sa uskutočnil 16. októbra 2015 zo základne Fort Worth.

QF-16

Predstavujú staršie varianty F-16C Block 30, ktoré sa americké letectvo rozhodlo v roku 2012 prestavať na bezposádkové lietajúce terče. Celkovo sa plánuje prestavať až 126 strojov F-16, ktoré budú slúžiť na testovanie novej generácie rakiet typu vzduch-vzduch.

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní používatelia F-16 sú v modrej farbe, v červenej sú bývalí používatelia
F-16 Demo Team „Zeus“ gréckych vzdušných síl
F-16D Block 52+ v službách pakistanských vzdušných síl

Súčasní používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Bahrajn Bahrajn

Belgicko Belgicko

Čile Čile

Dánsko Dánsko

Egypt Egypt

Grécko Grécko

Holandsko Holandsko

Indonézia Indonézia

Irak Irak

Izrael Izrael

Jordánsko Jordánsko

Kórejská republika Kórejská republika

Maroko Maroko

Nórsko Nórsko

Omán Omán

Pakistan Pakistan

Poľsko Poľsko

Portugalsko Portugalsko

Rumunsko Rumunsko

Singapur Singapur

Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

Spojené štáty Spojené štáty

Taiwan Taiwan

Thajsko Thajsko

Turecko Turecko

Venezuela Venezuela

Bývalí používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Taliansko Taliansko

Špecifikácie (F-16C Block 30)[upraviť | upraviť zdroj]

GENERAL DYNAMICS F-16 FIGHTING FALCON.svg

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

 • Posádka: 1
 • Rozpätie: 9,96 m
 • Dĺžka: 15,06 m
 • Výška: 4,88 m
 • Nosná plocha: 27,87 m²
 • Profil krídla: NACA 64A204 u koreňa aj na konci krídla
 • Hmotnosť prázdneho lietadla: 8 570 kg
 • Vzletová hmotnosť: 12 000 kg
 • Maximálna vzletová hmotnosť: 19 200 kg
 • Pohonná jednotka: 1 × dvojprúdový motor F100-PW-220 alebo F110-GE-100
 • Ťah pohonnej jednotky: F100: 14 590 (23 770 lbf s prídavným spaľovaním; F110: 17 155 lbf, 28 985 s prídavným spaľovaním), (F100: 64,9 kN/105,7 kN; F110: 76,3 kN/128,9 kN)

Výkony[upraviť | upraviť zdroj]

Kokpit stíhačky F-16C
 • Maximálna rýchlosť:
  • Na úrovni hladiny mora: 1 470 km/h
  • V letovej hladine: 2 410 km/h
 • Akčný rádius: 550 km (so šiestimi bombami s hmotnosťou 454 kg)
 • Preletový dolet: 4 220 km (s prídavnými palivovými nádržami)
 • Dostup: vyše 15 240 m
 • Stúpavosť: 254 m/s
 • Plošné zaťaženie: 430,7 kg/m²
 • Pomer ťah/hmotnosť: F100: 0,898; F110: 1,095

Výzbroj[upraviť | upraviť zdroj]

F-16C štartuje zo základne Eielson na Aljaške
F-16CJ odpaľuje strelu AGM-65D Maverick

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]