Dassault Rafale

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dassault Rafale
Rafale - RIAT 2009 (3751416421).jpg
Dassault Rafale francúzskych vzdušných síl
Typviacúčelové stíhacie lietadlo
VýrobcaDassault Aviation
Prvý let4. júla 1986
Zavedený18. mája 2001
Charakterv službe
Hlavný používateľFrancúzske vzdušné sily
Egyptské vzdušné sily
Indické vzdušné sily
Katarské vzdušné sily
Výroba1986–súčasnosť
Vyrobených141 (september 2015)
Cena za kus108 miliónov dolárov
Rafale-B počas operácie v Mali
Rafale-M štartuje z paluby USS Harry Truman
Materiály použité v konštrukcii lietadla Rafale
Motor Snecma-M88-2

Dassault Rafale je dvojmotorové viacúčelové stíhacie lietadlo 4. generácie s delta krídlom a kačacími plochami, vyvinuté spoločnosťou Dassault Aviation. Rafale je určený na letecký prieskum, vybojovanie nadvlády vo vzduchu, ale aj na bombardovanie cieľov nepriateľa jadrovými zbraňami.[1] To mu umožňuje široká paleta zbraní, ktorými je vybavený a na základe súčasných plánov má byť hlavným bojovým lietadlom francúzskeho letectva až do roku 2040.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1975 začali francúzske vzdušné sily a námorníctvo hľadať jediného nástupcu za svoje rôznorodé letky, ktoré v tej dobe zastupovali napr. stroje typu Sepecat Jaguar alebo Super Étendard. S cieľom znížiť náklady na vývoj a zvýšiť šance pri predaji do zahraničia, zahajuje Francúzsko v roku 1983 spolu s ďalšími krajinami program FEFA (Future European Fighter Aircraft). Na programe vývoja budúceho európskeho stíhacieho lietadla začalo okrem Francúzska pracovať ešte Taliansko, Nemecko, Británia a Španielsko. V roku 1984 sa Francúzsko chcelo ujať vedúcej úlohy pri realizácii projektu. Predložilo taktiež požiadavku, skonštruovať lietadlo tak, aby bolo možné jeho nasadenie aj na lietadlovej lodi. Keďže sa Francúzsko nedokázalo s partnermi dohodnúť na uvedených požiadavkách, opúšťa v roku 1985 program FEFA, z ktorého neskôr vzišiel Eurofighter Typhoon.[2]

Francúzi začínajú pracovať na vývoji lietadla samostatne a už v júli 1986 vzlieta prvý prototyp od firmy Dassault. Spočiatku bol prototyp vybavený motorom General Electric F404-GE-400 z lietadla F/A-18 Hornet. Až v máji 1990 bol nahradený francúzskym motorom Snecma M88, ktorý sa stal pohonnou jednotkou aj sériovo vyrábaných strojov.

Po skončení studenej vojny dochádza vo Francúzsku, tak ako i v mnohých iných západoeurópskych krajinách, ku škrtom výdavkov na zbrojný priemysel. Táto situácia sa síce podpísala na časovom sklze vo vývoji, ale i napriek tomu je Rafale v roku 2001 úspešne dokončený a zaradený do francúzskej armády.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Lietadlo je k dispozícii v troch variantoch:

 • Rafale C - štandardná jednomiestna verzia, určená pre francúzske letectvo
 • Rafale B - dvojmiestna verzia francúzskeho letectva, určená hlavne na prieskumné a bombardovacie úlohy. Druhá vojna v Perzskom zálive ukázala, že pri plnení týchto typov bojových úloh je druhý člen osádky nenahraditeľný.
 • Rafale M - jednomiestna verzia, určená pre francúzske námorníctvo, schopná operovať z lietadlových lodí. Od verzie C a B sa odlišuje zosilneným trupom, dlhším predným podvozkom, dlhším záchytným hákom medzi motormi a zabudovaným nástupným rebríkom.

Drak[upraviť | upraviť zdroj]

Konštrukcia s delta krídlom a kačacími plochami robí z Rafale veľmi obratné lietadlo, schopné zniesť násobky zaťaženia od -3,6g až do 9 g. Lietadlo je navrhnuté ako pozdĺž staticky nestabilné, no vďaka riadeniu fly-by-wire dosahuje vynikajúce letové vlastnosti.

Hoci nepatrí do kategórie „stealth“ stíhačiek, Rafal navrhli so zreteľom na čo najväčšie zníženie radarovej a tepelnej stopy. Radarový odraz stroja sa podarilo znížiť hlavne špeciálnym tvarovaním draku a použitím kompozitných materiálov (70% plochy lietadla).

Kabína[upraviť | upraviť zdroj]

V kabíne je využitý koncept HOTAS (Hands-On-Throttle-And-Stick), t.j. najdôležitejšie ovládacie prvky sú umiestnené na plynovej a riadiacej páke.

Sedadlo je naklonené smerom dozadu pod uhlom 29°, aby bol pilot schopný lepšie znášať vysoké preťaženia pri náročnom manévrovaní.

Informácie, získané zo senzorov lietadla, sa zobrazujú na HUD displeji (head-up display) a troch multifunkčných farebných displejov. V závislosti na preferencii pilota sa môže využívať aj displej zabudovaný do prilby, určený na zameriavanie cieľa.

Avionika[upraviť | upraviť zdroj]

Zhruba prvých 100 sériovo vyrobených stíhačiek Rafale bolo vybavených radarom RBE2 od firmy Thales. V októbri 2012 sa však Rafale stal prvou európskou stíhačkou, vybavenou radarom typu AESA (Active Electronically Scanned Array). Je to moderný radar s aktívnym elektronickým vychylovaním lúča a nesie označenie RBE2 AA.[3] Radar by mal byť schopný vyhľadať cieľ s radarovým odrazom 3m2 až na 200 km a sledovať ho na 167 km. Systém RBE2 AA by mal byť schopný navádzať rakety až na 8 cieľov súčasne a má mať horizontálne uhlové pokrytie +/- 70o.

Okrem radaru pomáha lietadlu Rafale pri vybojovaní vzdušnej nadvlády ešte systém pasívnych senzorov. Je nazvaný OSF (Optronique Secteur Frontal) a bol vyvinutý taktiež spoločnosťou Thales. Ako už z názvu vyplýva, ide o elektro-optický systém, integrovaný v prednej časti lietadla. Môže pracovať buď na viditeľnej alebo na infračervenej vlnovej dĺžke. To umožňuje pilotovi identifikáciu vzdušných cieľov a nasadenie tepelne navádzaných striel aj mimo vizuálnu vzdialenosť.

Rafale má integrovaný obranný systém s názvom SPECTRA, ktorý je spoločným produktom firiem Thales a MBDA. Ide o komplexný systém ochrany pred vzdušnými a pozemnými hrozbami. SPECTRA dokáže spoľahlivo detegovať, identifikovať a lokalizovať hrozbu na dlhú vzdialenosť. To umožňuje pilotovi okamžite vybrať najúčinnejšie obranné opatrenie založené na kombinácii radarového rušenia, vypúšťaní infračervených alebo radarových klamných cieľov, prípadne vykonať únikový manéver.

Operačné nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Intervencia v Afganistane[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá misia prebehla 12. marca 2007 a už 28. marca došlo k bombardovaniu pozemných cieľov bombami GBU-12.

Intervencia v Líbyi[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 19. marca 2011 zahájili francúzske Rafale prieskumné operácie a ich prvými cieľmi sa stalo delostrelectvo v okolí mesta Bengázi. Dňa 24. marca 2011 zničil jeden Rafale ľahké útočné lietadlo G-2 Galeb, stojace na pristávacej dráhe.[4] Raz boli použité taktiež strely Storm Shadow a to proti líbyjskej leteckej základni Al Jufra.

Intervencia v Mali[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 13. januára 2013 bombardovali štyri lietadlá Rafale výcvikové tábory, sklady a zariadenie povstalcov v meste Gao.

Intervencia v Iraku[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 18. septembra sa lietadlá Rafale pripojili k americkým útokom na logistický sklad a pozície bojovníkov Islamského štátu v blízkosti mesta Zuma.

Intervencia v Sýrii[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 8. septembra 2015 začali francúzske Rafale podnikať prieskumné lety nad Sýriou, s cieľom zhromaždiť informácie o Islamskom štáte. 19. septembra zahájilo francúzske letectvo v Iraku operáciu Chammal, čo je súhrnný názov pre boj proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii. 27. septembra podniklo päť lietadiel Rafale prvý nálet v Sýrii, kde zničili tréningový tábor neďaleko mesta Džaláa. O život prišlo 30 príslušníkov extrémistickej organizácie Islamský štát.[5] Francúzsko podniklo 9. októbra ďalšie nálety na tréningový tábor ISIL, počas ktorých zahynulo šesť militantov.[6] Francúzske lietadlá zničili 3.1.2016 v Sýrii ďalší objekt východne od mesta Aleppo. Štyri stíhačky Rafale vzlietli zo základne Al Dhafrah v Spojených arabských emirátoch a terčom ich náletov bola budova, ktorú extrémisti zo skupiny IS využívali na výrobu rakiet a skladovanie zbraní. Pri bombardovaní boli použité strely s plochou dráhou letu SCALP, známe tiež pod názvom Storm Shadow.[7]

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Dassault Rafale

Francúzsko Francúzsko

Francúzske vzdušné sily - objednali 132 ks Rafale B/C a k januáru 2019 disponovalo 108 strojmi.
Francúzske námorné letectvo - objednalo 48 ks Rafale M a k januáru 2019 disponovalo 44 strojmi.[8]

Egypt Egypt

Egyptské vzdušné sily - vo februári 2015 objednal Egypt 24 lietadiel v hodnote 5,2 mld. eur - 16 dvojmiestnych Rafale B a 8 jednomiestnych Rafale C. K júlu 2017 bolo Egyptským vzdušným silám dodaných 9 lietadiel Rafale B a 2 lietadlá Rafale C.[9]

India India

Indické vzdušné sily - dňa 23. septembra 2016 podpísala India s Francúzskom medzivládnu dohodu o nákupe 36 stíhačiek Dassault Rafale v hodnote 7,9 miliárd EUR. Dassault začne dodávať prvé lietadlá o 36 mesiacov, pričom všetky stroje by mala India obdržať do 66 mesiacov. Samotné lietadlá stoja 3,4 miliárd EUR a 710 miliónov EUR zaplatí indické letectvo za výzbroj, ktorá zahŕňa rakety typu vzduch-vzduch (MICA a Meteor) a strely vzduch-zem s plochou dráhou letu SCALP. V cene je ďalej zahrnutý poplatok 1,7 miliárd EUR za modifikáciu všetkých stíhačiek podľa požiadaviek Indických vzdušných síl. Úpravy by sa mali týkať integrácie izraelských prilieb s integrovaným displejom, ako aj rakiet domácej výroby, systému elektronického boja, dátovej linky a identifikačného systému priateľ-nepriateľ (IFF). Za logistiku zaplatí India Dassaultu ďalších 353 miliónov EUR a zvyšných 1,8 miliardy EUR uhradí za náhradné diely pre lietadlá, vybudovanie hangárov a dvoch zariadení na údržbu a opravy.[10]

Katar Katar

Katarské vzdušné sily - objednaných 24 ks.[11]

Špecifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Dassault Rafale

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

 • Posádka: 1 - 2
 • Dĺžka: 15,27 m
 • Rozpätie: 10,80 m
 • Výška: 5,34 m
 • Nosná plocha : 45,7 m²
 • Hmotnosť (prázdny): 10 300 kg(B)
  9 850 kg(C)
 • Vzletová hmotnosť: 15 000 kg
 • Maximálna vzletová hmotnosť: 24 500 kg
 • Pohonná jednotka: 2 × dvojprúdový motor Snecma M88-2 s prídavným spaľovaním
  • Suchý ťah: 2× 50,04 kN
  • Ťah s forsážou: 2× 75,62 kN

Výkony[upraviť | upraviť zdroj]

Maximálna rýchlosť: 1 912 km/h

 • Dolet: 1 852 km
 • Preletový dolet: 3 700 km
 • Dostup: 15 235 m
 • Stúpavost: 304,8 m/s
 • Plošné zaťaženie: 328 kg/m²
 • Ťah/Hmotnosť: 0,988
 • Preťaženie: +9/-3,6 g

Výzbroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1 kanón GIAT 30/M791 kalibru 30 mm so zásobou munície 125 ks
 • 14 externých závesov (B/C) a 13 externých závesov (M) - s nosnosťou do 9 500 kg
  • Strely vzduch-vzduch:
  • Strely vzduch-zem:
  • Bomby:
  • Iné:
   • Thales Damocles - zameriavací kontajner na laserom navádzané bomby
   • Thales AREOS - kontajner, určený na prieskum
   • 5 prídavných palivových nádrží na zvýšenie doletu

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]