Triviálny názov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Triviálny názov je názov chemickej zlúčeniny, ktorý sa používa v bežnom živote, v obchode alebo v literatúre. Na rozdiel od systematického názvu nemá žiadny vzťah ku štruktúre či zloženiu zlúčeniny, ktorú popisuje. Systematický názov ktorý je v ideálnom prípade kombináciou jazykových a grafických prostriedkov chemickú štruktúru v maximálnej miere odráža.

Triviálne mená sú väčšinou veľmi staré. Ich vek súvisí s časom používania danej zlúčeniny ľuďmi. U mnohých triviálnych mien nie sme schopní zistiť pôvod, mnohé však pochádzajú od alchymistov.

Niektoré pôvodné triviálne názvy sa staly súčasťou chemickej nomenklatúry. Typickým príkladom sú názvy nižších alifatických uhľovodíkov (metán, etán, propán a bután) alebo jednoduchých aromatických uhľovodíkov (benzén, naftalén). U všeobecne známych zlúčenín, hlavne v prípadoch, kedy systematický názov je príliš zložitý sa aj v odbornej literatúre používa triviálny názov (alifatické kyseliny, aromatické uhľovodíky, viacsýtne alkoholy). Použitie triviálnych názvov je tiež veľmi rozšírené u látok prírodného pôvodu, izolovaných z rastlín a živočíchov (napríklad aminokyseliny, steroidy, terpény, sacharidy a iné).


Príklady systematických názvov.
systematický názov triviálny názov
kyselina butánová kyselina maslová
pentahydrát síranu meďnatého modrá skalica