Výkal

Táto stránka je zamknutá pre neregistrovaných a nových používateľov
z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Trus)

Konský výkal

Výkal(y) (synonymá pozri nižšie) sú zvyšky nestrávenej potravy vylučované organizmom (inak než dávením).

Synonymá

Všeobecné synonymá sú: fekálie, zastarano výmet, výmetok, vulgárne hovno, sranec a detsky kakanec. Termín exkrement má aj širší význam.

Pri zvieratách sú synonymami aj trus, výtrus, pri jednotlivých typoch zvierat aj bobok (výkal menších prežúvavcov alebo hlodavcov), husacinec (výkal husi), lajno (výkal dobytka), kravinec (výkal kravy), koňacinec/kobylinec (výkal koňa) a kuracinec/kurínec/slepačinec (výkal kury/sliepky).

Pri ľuďoch sú synonymami aj ľudský výkal, ľudské výkaly, stolica (takto najmä v medicíne) a expresívne človečinec.

Všeobecná charakteristika

Výkaly sú nestráviteľné zvyšky potravy, odumreté črevné bunky a črevné baktérie. 70% výkalov tvorí voda. Objem výkalov sa zväčšuje s obsahom vláknin v potrave. Hnedé sfarbenie je spôsobené obsahom žlčových farbív (napríklad sterkobilín).

Z hrubého čreva sú vyprázdnené defekáciou. Tvar sa líši podľa stavu tráviaceho systému, ovplyvneného potravou a zdravím. Zdravá stolica je polotuhá a v črevách je typicky formovaná. Malé kúsky tuhších, hustejších výkalov sa objavia, ak črevný pohyb nie je kompletný a výkaly sú vrátené z konečníka do čriev, kde sa voda absorbuje. Pri rýchlom prechode črevami sú výkaly vodnaté (tzv. hnačka)

Výkaly z pohľadu medicíny

V medicíne sa výkaly (lat. faeces) nazývajú stolica. Výkony a choroby súvisiace so stolicou sa začínajú na kopro- alebo sterko-.

Vyšetrenie stolice a konečníka je dôležitou súčasťou chirurgických, biochemických, urologických a gynekologických výkonov. Nazýva sa vyšetrenie per rectum (z lat. cez konečník) a robí sa v rukaviciach s pomocou mezokainového gélu.

Výkaly sú niekedy potrebné pre mikrobiologické testy na určenie črevných patogénov. Najčastejšie je podrobená mikroskopickému vyšetreniu, kde sú viditeľné časti črevných parazitov, napr. pásomnice.

Chorobná zmena v organizme je často sprevádzaná aj zmenou vzhľadu, konzistencie, pachu a sfarbenia stolice alebo moču a slúži ako jeden z prvých varovných príznakov, že v organizme prebiehajú patologické zmeny. Príkladom môže byť žltá, mastná či neobvykle zapáchajúca stolica, ktorá poukazuje na problémy s trávením tukov, na nedostatočnú činnosť pankreasu, cystickú fibrózu či celiakiu.[1]

Eliminácia výkalov

Hlavné články: Toaleta (WC), Latrína, Žumpa, Kanalizácia

Zistilo sa, že dôkladná eliminácia výkalov je z hygienického hľadiska nutná, pretože výkaly prispievajú k rozširovaniu infekcií a črevných parazitov. Toalety poznali už v starovekej Indii (pred asi 4500 rokmi), v Ríme, Egypte a Číne.

Praktické a alternatívne využitie výkalov

Trus dobytka ako palivo

Výkal je v praktickom zmysle odpad pre daný organizmus, z ktorého je vylúčený. Pre iné organizmy, či už z oblasti rastlinnej, alebo živočíšnej ríše, môže takýto odpad znamenať zdroj živín alebo energie. Kravský výkal vzhľadom na špecifickú konzistenciu a vysoký obsah vody je vo voľnej prírode okamžite atakovaný hmyzom, slúži ako zdroj živín a ako miesto pre nakladenie vajíčok hmyzu. Vyliahnuté larvy sa živia rozkladajúcim sa trusom, ktorý ich vďaka hnilobným procesom navyše udržuje v optimálnej teplote. Skarabeus je chrobák, ktorý vyhľadáva trus bylinožravcov. Samička nakladie larvy do guličky z trusu a následne ju zahrabe do zeme. Vyvíjajúca sa larva sa živí trusom.

Podobným príkladom môže byť netopierí trus, ktorý v oblasti výskytu netopierej kolónie znamená nevyhnutné živiny pre šváby, chrobáky a iný hmyz.[2]

Trus zvierat sa (okrem vyššie zmienených príkladov z prírody) často používa ľudmi ako hnojivo, či už priamo (zakomponovaním trusu do pôdy) alebo po spracovaní (napr. kompostovanie). Výkaly dobytka alebo koní je možné využiť viacerými spôsobmi:

 • ako hnojivo pre poľnohospodárstvo[3]
 • na produkciu bioplynu procesom anaeróbnej fermentácie (napr. konského trusu)[4][5]
 • na doplnkové zohrievanie skleníkov (najvyššia rastová rýchlosť metánových baktérií je pri 60 °C.)[5]
 • vysokokvalitné hnojivo alebo na produkciu pušného prachu - trus vtákov, guáno[6][7]
 • po vysušení ako palivo, nahradzujúce drevo, napr. trus tiav, kráv a pod.[8][9][10]
 • ako stavebný materiál nahradzujúci tehly najmä v chudobnejších regiónoch Afriky a Ázie[11]

Referencie

 1. ŠTEFÁNEK, Jiří, MUDr.. Medicína » Příznaky » Mastná stolice [online]. Medicína, Nemoci a Studium na 1. LF UK, 2011, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online. (po česky)
 2. ATTENBOROUGH, David; FOTHERGILL, Alastair; CORDEY, Huw. Planet Earth, The giant guano pile [online]. BBC One, 2011-12-22, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online. (anglicky)
 3. www.konskyhnoj.sk
 4. GADUŠ, Ján, Doc. Ing. PhD.; KOŠÍK, Ladislav. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Technická fakulta, 2012, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online. Archivované 2014-07-14 z originálu.
 5. a b HORBAJ, Peter. Energetický potenciál bioplynu v SR [online]. Strojnícka fakulta, TU Košice, 2003-07-8, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online.
 6. http://www.wisegeek.com/what-is-guano.htm
 7. birdnote.org
 8. KRISHNA, Prasad Pant, Ph. D.. Health Costs of Dung-Cake Fuel Use by the Poor in Rural Nepal [online]. Kathmandu, Nepal: People’s Agriculture Research and Development Center (PARC), 2010-06-1, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online. Archivované 2014-07-14 z originálu. (anglicky)
 9. ING. VAŇKÁT, Adam. ANIMAL DUNG AS A SOURCE OF ENERGY IN REMOTE AREAS OF INDIAN HIMALAYAS [online]. Czech University of Life Sciences Prague, Institute of Tropics and Subtropics, 2010-02-03, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online. (anglicky)
 10. Fotografia č. 17 od Rajesha Kumara Singha, Allahabad, India, 29. novembra 2011
 11. BRICKS MADE FROM COW DUNG [online]. WordPress.com, 2010-07-15, [cit. 2014-07-03]. Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Výkal