Tu Fu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tu Fu
čínsky básnik a humanista
Tu Fu
Narodenie712
Úmrtie770
Jüe-jang, Čína
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Tu Fu

Tu Fu (čín. 杜甫 – Tu Fu, pchin-jin: Dù Fǔ; * 712 – † 770, Jüe-jang) bol čínsky básnik a humanista.

Ako básnika ho významne ovplyvnil Li Po. Do konca 19. storočia je vnímaný ako prototyp skutočných básnikov – bol erudovaný v konfuciánskych spisoch, zložil štátne skúšky, celý život však nezískal poriadny úrad a žil v neutešených podmienkach. Jeho majstrovstvo bolo tak veľké, že sa naňho v budúcnosti odvolávajú básnici s opačným programom.

Píše básne dvoch kategórií. V sociálno-kritických básňach, ktoré píše v starom štýle, realisticky popisuje udalosti, najmä tie neradostné (časť básní je autobiografická). Svojimi otvorenými opismi biedy, hladu či šírenia chorôb je medzi tchangskými básnikmi jedinečný. Prítomná je aj kritika zlej vlády „v háve krásnych slov“, ide o pomerne naivnú predstavu, že cisár si báseň prečíta a napraví veci bez toho, aby stratil tvár (a básnik prišiel o hlavu).

Tuova snaha o precíznosť a invenciu, formálnu a štylistickú prepracovanosť básne viedla k tomu, že doviedol sedemslabičnú báseň k dokonalosti. Používa originálne metafory, esteticky pôsobiacu obraznosť, výstavba básní je komplikovaná, sú v protiklade k sociálno-kritickým básňam. Používa množstvo literárnych a historických narážok, preto je takmer nepreložiteľný (a málo prekladaný).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tu Fu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.