Turingov test

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štandardná interpretácia Turingovho testu

Turingov test sformuloval Alan Turing. Pokúša sa dať odpoveď na otázku ako zistiť, či je nejaký stroj (napr. počítač) inteligentný.

Test spočíva v tom, že necháme jedného človeka v úlohe pýtajúceho sa dávať otázky dvom respondentom, ktorých nemá možnosť vidieť. Jedným z nich je človek a druhým počítač. Komunikácia je výlučne textová, trvá päť minút a rozsah konverzačných tém nie je obmedzený.

Ak pýtajúci sa spolu s hodnotiacou komisiou (hodnotiť odpovede môže viac osôb) nedokáže podľa ich odpovedí rozlíšiť, ktorý z respondentov je človek a ktorý stroj, potom tento stroj možno považovať za inteligentný. Prelomovou hranicou sa považuje 30% úspešnosť, teda minimálne traja z desiatich hodnotiteľov musia byť presvedčení, že komunikácia prebieha s človekom a nie strojom, prípadne nedokážu rozlíšiť človeka od stroja.

Prvý počítač zvládol test úspešne v roku 2014. Počítačový program Eugene, vyvinutý v Petrohrade tímom Vladimira Veselova, simuloval 13. ročného chlapca. Komunikáciu hodnotili tri osoby a jednu z nich Eugene presvedčil, že je živý človek (teda 33% úspešnosť).[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. First Turing Test success marks milestone in computing history. phys.org, 2014-06-09. Dostupné online.