ChatGPT

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

ChatGPT je variant modelu jazyka GPT (Generative Pre-trained Transformer) vyvinutého spoločnosťou OpenAI. Využíva sa v Chatbotoch a iných aplikáciách z oblasti spracovania prirodzeného jazyka NLP.

ChatGPT
Základné informácie
AutorOpenAI
Ďalšie odkazy
Webová stránkachat.openai.com

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Funkcionalita[upraviť | upraviť zdroj]

ChatGPT funguje na báze transformátorov, ktoré sú špeciálnym typom neurónovej siete používanej v oblasti NLP. Transformátory spracúvajú text pomocou mechanizmov pozornosti na spracovanie vstupného textu a na generovanie výstupného textu. ChatGPT je predtrénovaný na veľkom množstve textov, ako sú knihy, noviny a internetové stránky, aby dokázal rozpoznať a interpretovať jazykové štruktúry a kontexty uveriteľne.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Učenie[upraviť | upraviť zdroj]

Schopnosť učiť sa a prispôsobovať sa času, čím zlepšuje svoje výkony v dôsledku vystavenia sa väčšiemu množstvu dát a rozhovorov.

Generovanie výstupov[upraviť | upraviť zdroj]

Schopnosť generovať odpovede zohľadňujúce kontext vstupu zadaného používateľom a poskytovať relevantné informácie k zadanému vstupu.

Dôležitosť[upraviť | upraviť zdroj]

ChatGPT je najúspešnejší príklad strojového učenia a spracovania prirodzeného jazyka. Má potenciál jednoznačne zmeniť spôsob, akým komunikujeme s technológiami a strojmi. Je to najefektívnejší nástroj na generovanie odpovedí podobných ľudským odpovediam na zadané vstupy.

Príklad výstupu ChatGPT[upraviť | upraviť zdroj]

Príklad výstupu ChatGPT, ktorý vypísal po zadaní požiadavky "Napíš krátky článok o ChatGPT".

ChatGPT je skratka pre "chatovací generatívny model zapamätávajúci sa" a je to veľký jazykový model vyvinutý spoločnosťou OpenAI. ChatGPT je schopný komunikovať s ľuďmi v prirodzenom jazyku prostredníctvom chatu alebo konverzácie a dokáže odpovedať na otázky alebo vytvárať vlastné odpovede na základe toho, čo sa naučil z veľkého množstva textového vzdelávacieho materiálu. ChatGPT je schopný učiť sa a pamätať si informácie z minulých konverzácií a môže byť použitý na rôzne úlohy, ako napríklad vytváranie obsahu alebo odpovedanie na otázky používateľov. ChatGPT je jedným z najväčších jazykových modelov na svete a je schopný produkovať veľmi realistické a prirodzené odpovede.