Ukrajinský ústav národnej pamäti
Ukrajinský ústav národnej pamäti (ukrajinsky Український Інститут Національної Пам'яті, UINM), v preklade aj Ukrajinský inštitút národnej pamäti, je ústredný výkonný orgán pôsobiaci pri Kabinete ministrov Ukrajiny. Bol zriadený 31. mája 2006 ako osobitný orgán na obnovu a zachovanie národnej pamäti ukrajinského národa. V rokoch 2006 až 2010 bol ústrednou vládnou inštitúciou s osobitným štatútom, v rokoch 2010 až 2014 výskumnou rozpočtovou inštitúciou.
História
[upraviť | upraviť zdroj]Dňa 9. decembra 2010 bol UINR zrušený dekrétom Viktora Janukovyča a v ten istý deň Kabinet ministrov Ukrajiny namiesto neho vytvoril Ukrajinský inštitút národnej pamäti ako výskumnú inštitúciu v rámci rozpočtu Kabinetu ministrov Ukrajiny.
Podľa historika Georgija Kasianova bol Ukrajinský ústav národnej pamäti od roku 2015 pod kontrolou ukrajinských nacionalistických síl, konkrétne Centra pre výskum oslobodzovacieho hnutia. Tieto sily, ktoré neboli na Ukrajine populárne a ktorým sa nikdy nedarilo v národných voľbách, zrazu získali významný nástroj na ovplyvňovanie ukrajinského vzdelávania a politiky. Tento vplyv bol roznesený ruskou propagandou a použitý ako jedna zo zámienok ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.
Dekomunizácia Ukrajiny
[upraviť | upraviť zdroj]V máji 2015 podpísal prezident Petro Porošenko štyri zákony týkajúce sa dekomunizácie na Ukrajine. Riaditeľ inštitútu Volodymyr Viatrovič sa podieľal na príprave dvoch z týchto zákonov. Trestné sankcie uložené týmito zákonmi a ich formulácie sa stali terčom kritiky v krajine aj v zahraničí. Zákon "O prístupe k archívom represívnych orgánov komunistického totalitného režimu v rokoch 1917 - 1991" podriadil štátne archívy týkajúce sa represií počas sovietskeho obdobia právomoci Ukrajinského inštitútu národnej pamäti.[1]
Riaditelia
[upraviť | upraviť zdroj]- Ihor Juchnovskij, 2006 – 2010.
- Valerij Soldatenko, 2010 – 2014.
- Volodymyr Viatrovič, 2014 – 2019.
- Anton Drobovič, 2019
- Alina Shpak, 2020
Obdobné inštitúcie v iných krajinách
[upraviť | upraviť zdroj]- Slovensko – Ústav pamäti národa
- Česko – Ústav pre štúdium totalitných režimov, ÚSTR
- Poľsko – Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, IPN
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ ’Decommunization’ in Ukraine Carried Out Using Communist Methods [online]. Human Rights in Ukraine, [cit. 2023-05-01]. Dostupné online.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ukrajinský ústav národnej pamäti
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ukrainian Institute of National Memory na anglickej Wikipédii.