Ulsterskí dobrovoľníci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ulsterskí dobrovoľníci
Vlajka Ulsterských dobrovoľníckych síl
Vlajka Ulsterských dobrovoľníckych síl

Vlajka Ulsterských dobrovoľníckych síl
KrajinaUK Spojené kráľovstvo
Existencia13. január 1913 – 1. máj 1919
25. jún 1920 – začiatok 1922
VeľkosťNeznáme, najmenej 100 000 členov (1912)
VeliteliaEdward Carson
James Craig

Ulsterskí dobrovoľníci (angl. Ulster Volunteers) bola unionistická milícia založená v roku 1912, aby blokovala snahy vytvorenia vlastnej samosprávy pre Írsko, ktoré bolo vtedy súčasťou Spojeného kráľovstva. Ulsterskí dobrovoľníci vznikli v provincii Ulster v Írsku, kde unionisti a ulsterskí protestanti tvoria väčšinu obyvateľstva. Mnohí protestanti v Ulsteri sa báli katolíckej vlády v Dublinskom parlamente a začali strácať svoje silné väzby s Britániou. V roku 1913 sa milície spojili do organizácie Ulsterské dobrovoľnícke sily (UVF) a sľúbili britskej vláde, že zničia akýkoľvek pokus o zavedenie írskej vlády do Ulsteru. Neskôr, toho istého roku, založili írski nacionalisti organizáciu Írski dobrovoľníci, ktorá chcela zachovať írsku nadvládu v Ulsteri. V apríli 1914 UVF prepašovalo do Ulsteru 25 000 pušiek. Kríza medzi týmito dvoma organizáciami bola zastavená v auguste 1914 po vypuknutí prvej svetovej vojny. Mnoho členov UVF narukovalo do britskej armády v 36. (Ulsterskej) divízií a išli bojovať na západný front.

Po prvej svetovej vojne britská vláda súhlasila, že rozdelí Írsko do dvoch samosprávnych krajov: Severné Írsko (vytvorené zo štyroch ulsterských grófstiev s protestanskou väčšinou a z dvoch zvyšných grófstiev) a Južné Írsko. V roku 1920 však začala zúriť britsko-írska vojna a Írska republikánska armáda (IRA) vyhlásila Írsku republiku a začala útočiť na britské sily v Írsku. V reakcii na tieto útoky bolo UVF znovu obnovené, toto obnovenie bolo do istej miery neúspešné a UVF sa včlenilo do Ulsterskej špeciálnej polície (USC).

V roku 1966 vznikla polovojenská skupina, ktorá sama seba volala Ulsterské dobrovoľnícke sily. Tvrdila, že je priamym nástupcom staršej organizácie a používala rovnaké logo, ale nie sú medzi nimi žiadne organizačné väzby.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ulster Volunteers na anglickej Wikipédii.