Váh (folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Folklórny súbor Váh
folklórny súbor
Založenie 1971
Vedúci PhDr. Richard Benech
Kontakt
Krajina Slovensko
URL fsvahpuchov.wbl.sk

Folklórny súbor Váh z Púchova založil v roku 1971 spolu so svojimi priateľmi spisovateľ Milan Húževka. Vo svojej tvorbe sa zameriava na interpretáciu ľudových piesní, tancov a hudby zo všetkých regiónov Slovenska: z oblastí Trenčína, Myjavy, Zemplína, Liptova, Goralskej oblasti, ale aj Púchovskej doliny. Dvadsať rokov bola vedúcou a choreografkou FS Váh Mgr. Eva Kukučková, ktorá sa zaoberala najmä „scénickým“ spracovaním folklóru stredného Považia. Od roku 2006 bola umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Mgr. Žaneta Littová, ktorú na jej poste od roku 2012 nahradil choreograf, etnológ a etnograf PhDr. Richard Benech. Cez dve desaťročia vedie ľudovú hudbu Mgr. Ivan Sadloň.

Za svoju existenciu sa Váh prezentoval doteraz viac ako 35 skupinovými choreografiami, mnohými sólovými choreografiami, programovými číslami a programami.

V súčasnosti sa vo svojej tvorbe zameriava hlavne na zachovanie a šírenie kultúrneho dedičstva vlastného regiónu. Pri vystúpeniach v zahraničí má súbor vo svojom repertoári i choreografie z najrázovitejších a žiadaných regiónov Slovenska akými sú Zemplín, Orava, Trenčín, Horehronie a iné.

Súbor získal viacero ocenení v súťažiach folklórnych kolektívov – súbor sa stal laureátom celoslovenskej súťažnej prehliadke tvorivých choreografií v Trenčíne (1998, Kostolecké čardáše), zúčastnil sa celoštátneho finále súťaže tvorivých choreografií (2002, Choreo 1), ako aj sólistov tanečníkov v celoštátnom finále súťaže Šaffova ostroha (2001). Váh získal zlaté pásmo regionálnej súťaže choreografií Folklórna Lysá a Bronzové pásmo z Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši (2014). V roku 2014 sa predstavil v televíznej súťažnej relácii Kapura. Po hosťovaní v roku 2014 na 60. ročníku festivalu vo Východnej a účasti na Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši bol v roku 2015 prizvaný na ďalšie štyri okrúhle výročia festivalov doma i v zahraničí. Okrem svojich ostatných regionálnych vystúpení sa po prvý raz v histórii prebojoval i na pódiá jubilejného 50. ročníka festivalu v Heľpe. V Česku vystúpil na 55. Kopaničiarskych slávnostiach v Starom Hrozenkove a 30. Chodníčkov k domovu v Opave. Koniec roka oslávil svoje 45. narodeniny celovečerným programom „Veselie...“. Ľudová hudba súboru nahrala niekoľko ľudových piesní pre Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici (spolu so skladateľom Svetozárom Stračinom) - LP Svieže tóny z domoviny - FF Východná.

Súbor so svojou tvorbou precestoval už viacero krajín Európy akými sú Švédsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Poľsko, Česko, Rusko, Srbsko, Nemecko, Chorvátsko a iné.

Významným míľnikom v existencii súboru bolo vydanie dokumentačno-umeleckého kalendára Herbarium Populi Vagi pod vedením PhDr. Richarda Benecha, ktorý ocenili etnológovia a umelci Slovenska, dokonca sa v roku 2019 dostal ako jediný kalendár na pulty predajní ÚĽUVu.

Súčasný repertoár[upraviť | upraviť zdroj]

 • Ženci a žnice – párová choreografia inšpirovaná tradičnými dožinkovými tancami z Púchovskej doliny ako: Provjeslový, Križiak, Cepový, Zeman. (choreografia: R. Benech) 9 min.
 • Aňi tuto, aňi tam – dievčenská choreografia inšpirovaná roztopašou Maríkovčanov, na ktorú nadväzuje párova choreografia štylizovaného tanca so štipkou humoru z Hornej Marikovej. (choreografia: R. Benech) 12 min.
 • Kováč z doliny – párová choreografia inšpirovaná strofickými tancami Kuvaná z obcí Dohňany a Záriečie. (choreografia: R. Benech) 5 min.
 • Spod Vršatca – párová choreografia štylizovaných tancov z okolia Červeného Kameňa a Vršatca. (choreografia: R. Benech) 6 min.
 • Duchnárki z Dohnane – dievčenská choreografia s motívom svadobného prenášania duchien. (choreografia: R. Benech) 6 min.
 • Kostelecké čardáše – párová choreografia „čardášov“ z Kostolca. (choreografia: E. Kukučková) 5 min.
 • Sen bolešovského cigána - tanečná etuda pre 3 dievčatá na cigánsku pieseň z Bolešova. (choreografia: R. Benech a Š. Mucha) 4 min.
 • Netaja, netaja - romantická tanečná sólová etuda inšpirovaná cepovým tancom zo Záriečia. (choreografia: R. Benech) 3 min.
 • Družbovský – štylizované scénické prevedenie začepčenia nevesty v Púchovskej doline a jej cesty od slobodnej dievky k vydatej žene. (choreografia: R. Benech) 5 min.
 • Veselie - štylizovaná párová choreografia na motívoch svadobného veselia z Púchovskej doliny. (choreografia: R. Benech) 6 min.
 • Po goralsky - trojpárová tanečná choreografia oravských goralov zo Suchej Hory (Choreografia: V. Janoťák) 7 min.
 • Parádnice zo Zemplína – choreografia na motívy tancov z východného Slovenska pozostávajúca z dievčenskej karičky a párového čardášu (choreografia: Š. Mucha) 8 min.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]