Vanoise

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Grande Casse, juhozápadná stena

Vanoise (franc. Massif de la Vanoise) je pohorie nachádzajúce sa vo Francúzsku v departemente Savojsko. Geograficky sa zaradzuje do Západných Álp. Ide o turisticky významnú horskú oblasť, v ktorej leží mnoho vysokých štítov. V karoch hôr tečie na 17 hlavných ľadovcov. Najvyšší vrchol pohoria je Grande Casse (3 855 m). Rozloha masívu je 1 900 km² a jeho významná časť (1 436 km²) je súčasťou Národného parku Vanoise (Parc National de la Vanoise).

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Na západe a juhu tvorí hranicu masívu údolie rieky Arc. Významná cesta Route des Grandes Alpes vedúca cez sedlo Col de l'Iseran (2 770 m) oddeľuje na východe masív Vanoise od pohoria Grajské Alpy. Prebieha tu tiež hranica národných parkov – Národného parku Gran Paradiso (Taliansko) a Národného parku Vanoise (Francúzsko). Sever územia je vymedzený tokom rieky Isere pretekajúcej tu údolím Tarentaisu.

Niekedy je pohorie Vanoise priradované k rozľahlejším Grajským Alpám.

Vrcholy[upraviť | upraviť zdroj]

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na stredisko v Courchevel

Pohorie Vanoise je vyhľadávané predovšetkým vyznávačmi zimých športov. Nachádzajú sa tu známe lyžiarské strediská ako napr. Tignes, Les Arcs, La Plagne, Meribel, Val-d'Isère, Val Thorens alebo Courchevel. Na tváre krajiny sa tu významne podpísala masívna výstavba lanoviek, hotelov a športových areálov. Tie priťahujú ročne státisíce návštevníkov. Pre turistov je tu vyznačených okolo 400 km ciest a v horách im slúži na 14 horských chát.