Vendelín z Trieru

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Svätý Vendelín
nemecký katolícky svätec
nemecký katolícky svätec
Narodenie okolo 550
Úmrtie pravdepodobne 617
Tholey, Sársko, Nemecko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Vendelín z Trieru

Svätý Vendelín alebo Svätý Vendelín z Trieru (* okolo 550 – † pravdepodobne 617, Tholey, Sársko, Nemecko) je považovaný za nemeckého svätca, o živote ktorého vieme len z legiend.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa údajne ako syn škótskeho kráľa, ktorého vychovával arcibiskup. Ako dvadsaťročný odišiel ako anonymný pútnik na púť do Ríma. Cestou späť sa zamestnal ako pastier oviec, a po zázračných skutkoch mu šľachtic, u ktorého pracoval, postavil pustovňu, aby sa mohol nerušene venovať modlitbe a rozjímaniu. Neskôr sa stal okolo roku 597 opátom v sárskom benediktínskom kláštore v Tholey.

Zomrel v roku 617 vo svojej cele v kláštore, v ktorom bol opátom. Pochovaný bol vo svojej cele, nad ktorou neskôr postavili kaplnku, a v jej blízkosti časom vyrástlo malé mestečko Sankt Wendel.

Uctievanie a zobrazovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Svätý Vendelín je považovaný za patróna pastierov, sedliakov, polí a roľníkov, preto je väčšinou zobrazovaný ako mladý pastier s dobytkom a ovcami, s pastierkou palicou a kapsou, ruženec, či knihu, lopatu, kyjak alebo aj korunu,. Na obrázkoch na skle zase obyčajne s knihou na kolenách a pastierskou trúbou.

Uctievaný je v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. V liturgickom kalendári sa jeho meno nenachádza, no jeho sviatok sa oslavuje 20. októbra. Relikviár s ostatkami svätého Vendelína sa nachádza aj v rímskokatolíckom kostole sv. Vendelína v Zuberci.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]