Viačeslav Dmitrijevič Zudov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Viačeslav Zudov)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viačeslav Dmitrijevič Zudov
sovietsky kozmonaut
Viačeslav Dmitrijevič Zudov
Št. príslušnosťZSSR/Rusko
Narodenie8. január 1942 (78 rokov)
Bor, Nižnonovgorodská oblasť, ZSSR (dnešné Rusko)
Iné zamestnaniepilot
Hodnosťplukovník
Čas vo vesmíre2d 0h 6m
Kozmonaut od1965
MisieSojuz 23
Kozmonaut do1987

Viačeslav Dmitrijevič Zudov (rus. Вячеслав Дмитриевич Зудов; 8. január 1942 Bor, Nižnonovgorodská oblasť, ZSSR, dnes Rusko) je sovietsky letec a kozmonaut ruskej národnosti.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Ako chlapec sa pod dojmom letu prvej družice stal členom školského krúžku raketových modelárov a rozhodol sa stať kozmonautom. Po čase sa dostal na balašovské vojenské letecké učilište, kde sa dostal prvýkrát ku skoku padákom. Neskôr lietal nielen na stíhačkách, ale aj dopravných lietadlách Il-2, Il-14, AN-12. Dostal sa do výcvikového strediska, Hviezdneho mestečka. V čase letu Komarova na Sojuze 1 pracoval v pozorovacej stanici na Kamčatke. V roku 1968 udržiaval spoločne s kozmonautom Dobrovoľským pohotovosť v stredisku letov s Beregovojom krúžiacim na obežnej dráhe v Sojuze 3.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Do vesmíru letel na palube Sojuzu 23 v roku 1976, po 11 rokoch výcviku, lietania a čakania. Let so štartom z Bajkonuru sa jemu a partnerovi, kozmonautovi Roždestvenskému nevydaril, automatický systém priblíženia k orbitálnej stanici Saľut 5 bol nefunkčný a preto sa po dohode s riadiacim strediskom predčasne vrátili na Zem. Pristáli v mraze na hladine jazera Tengiz, odkiaľ boli vrtuľníkom a vyhľadávacou skupinou odtiahnutí na závesných lanách k brehu.

Po lete[upraviť | upraviť kód]

Z výcvikového strediska bol vyradený už roku 1987, ale vo Hviezdnom mestečku zostal. V roku 1990 bol zástupcom náčelníka a politrukom v Centre prípravy kozmonautov J. A. Gagarina v hodnosti plukovníka. V roku 1978 bol v Prahe ako člen delegácie a vystúpil aj v televízii, v tej dobe nosil vyznamenanie Zlatú hviezdu hrdinu Sovietskeho zväzu.[1]. Je ženatý a má dve deti.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Vjačeslav Dmitrijevič Zudov, s. 243. (po česky)

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987. (po česky).

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Viačeslav Zudov na českej Wikipédii.