Voška maková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Voška maková
Aphis.fabae.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Aphis fabae
Scopoli, 1763
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Voška maková (lat. Aphis fabae) je druh hmyzu z čeľade voškovité (Aphididae).

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Voška maková

Dospelé bezkrídle formy sú dlhé okolo 2 mm, sú matné, čierne so zeleným alebo hrdzavým odtieňom. Okrídlené jedinec sú lesklé, čiernozelené alebo červenobronzové. Nymfy, ktoré sa tvarom podobajú bezkrídlym formám, majú začiatky krídel a biele škvrny na chrbtovej strane bruška.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Prezimujú vajíčka, a to na konárikoch bršlenu, kaliny a jazmínovca. Na jar sa liahnu larvy, ktoré po 3 - 5 týždňoch dospievajú a zakladajú štyri generácie partenogénneho i živorodého potomstva. V máji sa objavujú nymfy s náznakmi krídel, okolo polovice mája okrídlené jedince preletúvajú na mladé hostiteľské rastliny, ktoré obžierajú po celé vegetačné obdobie.

Škodca[upraviť | upraviť zdroj]

Je rozšírená po celej Európe, u nás sa považuje za najväčšieho škodcu repy, bôbu, maku, špenátu a mnohých iných rastlín. Napadnuté rastliny môže takmer celkom zničiť. Rastliny slabo rastú a kvitnú a takmer nenasadzujú struky. Úroda na pozemku, ktorý je silne napadnutý, je obyčajne taká malá, že sa ju neoplatí zberať. Okrem toho semená nemajú správny tvar a nie sú vhodné na sejbu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • A.Studziňski, F.Kagan, Z. Sosna - Atlas chorôb a škodcov zeleniny

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]