Voška maková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Voška maková
Aphis.fabae.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Aphis fabae
Scopoli, 1763
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Voška maková (lat. Aphis fabae) je druh hmyzu z čeľade voškovité (Aphididae).

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Voška maková

Dospelé bezkrídle formy sú dlhé okolo 2 mm, sú matné, čierne so zeleným alebo hrdzavým odtieňom. Okrídlené jedinec sú lesklé, čiernozelené alebo červenobronzové. Nymfy, ktoré sa tvarom podobajú bezkrídlym formám, majú začiatky krídel a biele škvrny na chrbtovej strane bruška.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Prezimujú vajíčka, a to na konárikoch bršlenu, kaliny a jazmínovca. Na jar sa liahnu larvy, ktoré po 3 - 5 týždňoch dospievajú a zakladajú štyri generácie partenogénneho i živorodého potomstva. V máji sa objavujú nymfy s náznakmi krídel, okolo polovice mája okrídlené jedince preletúvajú na mladé hostiteľské rastliny, ktoré obžierajú po celé vegetačné obdobie.

Škodca[upraviť | upraviť zdroj]

Je rozšírená po celej Európe, u nás sa považuje za najväčšieho škodcu repy, bôbu, maku, špenátu a mnohých iných rastlín. Napadnuté rastliny môže takmer celkom zničiť. Rastliny slabo rastú a kvitnú a takmer nenasadzujú struky. Úroda na pozemku, ktorý je silne napadnutý, je obyčajne taká malá, že sa ju neoplatí zberať. Okrem toho semená nemajú správny tvar a nie sú vhodné na sejbu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • A.Studziňski, F.Kagan, Z. Sosna - Atlas chorôb a škodcov zeleniny

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]