Volin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vsevolod Michajlovič Ejchenbaum
Ruský anarchista
Volin
Narodenie11. august 1882
Voronež
Úmrtie18. september 1945 (63 rokov)
Paríž
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Volin

Vsevolod Michajlovič Ejchenbaum, rus. Всеволод Михайлович Эйхенбаум (* 11. august 1882, Voronež - † 18. september 1945, Paríž), známy ako Volin, bol ruský anarchista.

Narodil sa vo Voroneži, jeho rodičia boli doktori. V roku 1904 odišiel z univerzity v Petrohrade a stal sa členom Strany socialistických revolucionárov. Zúčastnil sa revolúcie z roku 1905 a podarilo sa mu prežiť Krvavú nedeľu. Aktívne sa zúčastnil vytvorenia Sankt Peterburského sovietu v tom istom roku. Bol na neho vydaný zatykač, kvôli čomu musel v roku 1907 utiecť do z krajiny. Dostal sa do Francúzska, kde sa zoznámil s ruskými anarchistami, a v roku 1911 vstúpil do miestneho anarchistického hnutia.

Zúčastnil sa Ruskej občianskej vojny, najprv na strane Ukrajinskej anarchistickej organizácie Nabat, a od augusta 1919 bojoval po boku Nestora Machnu v Revolučnej oslobodzovacej armáde Ukrajiny. V januári 1920 ho chytili boľševici, no v októbri bol spolu s ďalšími anarchistami prepustený, keďže došlo k výmene zajatcov medzi Sovietskym Ruskom a Machnovou armádou. Čoskoro bol znovu zatknutý, Trockij rozkázal, aby bol zastrelený, no mobilizácia európskych odborárov mu zachránila život[1] a v roku 1921 bol z krajiny vykázaný.

Usadil sa v Nemecku, kde vydal pamflet Perzekúcia anarchistov v Sovietskom Rusku, preložil Aršinovovo dielo História Machnovského hnutia a prispieval do nemeckých anarchistických novín. Po dvoch rokoch sa na pozvanie francúzskeho anarchistu Sébastiena Faureho presťahoval do Paríža, kde Faureovi pomohol s vydaním knihy Encyclopédie Anarchiste.

Počas Druhej svetovej vojny sa musel skrývať pred fašistami a presúvať sa z jedného miesta na druhé. Po vojne sa vrátil do Paríža, kde 18. septembra 1945 zomrel na tuberkulózu. Jeho dielo o Machnovskom hnutí, Neznáma revolúcia, vyšlo posmrtne.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. FABER, Claude. Anarchizmus – Příběh revolty, Nakladatelství Levné knihy, 2006.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]